Okulary jednorazowe vs. okulary od optyka

Badania dowodzą, że aż 90 proc. Polaków ma problemy z oczami. Jednocześnie 70 proc. z nich – pomimo doskwierających dolegliwości, nie poddało się badaniu wzroku w 2020 roku. Niemal taki sam odsetek ankietowanych (69 proc.) przyznał, że w pandemicznej rzeczywistości, w wyniku zwiększonej liczby godzin spędzonych przed ekranami urządzeń cyfrowych, ich widzenie uległo pogorszeniu. Sytuacja COVIDowa spowodowała jednocześnie, że wiele osób, zamiast skorzystać z usługi badania wzroku i profesjonalnego doboru okularów w salonie optycznym, wybrało szybszy, niestety niekoniecznie lepszy sposób, ratując się jednorazowymi okularami z drogerii, apteki czy supermarketu. Niestety, nieprawidłowe i nadmierne ich użytkowanie może poważnie szkodzić oczom. Dlaczego?

Okulary bez recepty kuszą konsumentów niską ceną. Są do kupienia na bazarach, w drogeriach, marketach, a nawet aptekach. Ze względu na niewielkie koszty, cieszą się stosunkowo dużym powodzeniem wśród konsumentów. Niestety, gro z nich używa ich bez uprzedniej konsultacji z optometrystą lub okulistą, którzy zresztą nigdy nie zaleciliby takiego rozwiązania. Poza tym, osoby, które decydują się na zakup tanich, gotowych okularów poza punktami optycznymi, nie czytają i nie stosują się do instrukcji producentów. Słowem: traktują tzw. gotowce jako regularną korekcję i użytkują je na co dzień. To błąd!

Brak indywidualnej korekcji
O okularach można śmiało napisać, że są protezą optyczną oczu, zatem powinna ona być dobierana tak, jak proteza – indywidualnie do potrzeb każdego użytkownika. O tych, kupionych w drogerii, nie wiemy niestety zbyt wiele. Nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że deklarowana przez producenta moc soczewek okularowych rzeczywiście im odpowiada. Warto podkreślić, że najważniejszą funkcjonalnością prawidłowo wykonanych okularów jest indywidualna korekcja. Jest ona odmienna dla każdego pacjenta i obejmuje nie tylko same moce szkieł, ale także rozstaw źrenic oraz kąt pantoskopowy. Wszystkie te elementy składają się na prawidłowe i wyraźne widzenie. Dodatkowo, okulary od optyka, wykonane na podstawie recepty okularowej, uwzględniają różnowzroczność (inną moc dla oka prawego i lewego) oraz astygmatyzm. Nie znajdziemy tego w tanich okularach jednorazowych. Co więcej, szkła w tzw. gotowcach nie są wzbogacone w powłoki antyrefleksyjne bądź odpowiednią ochronę wzroku przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV.

Wątpliwej jakości materiały
Niska cena okularów jednorazowych wiąże się ze słabą jakością materiałów. Znajdziemy w nich często stopy cynku, miedzi czy niklu, które po kontakcie z wrażliwą skórą, mogą przyczynić się do wystąpienia reakcji alergicznych. Wątpliwa jakość tzw. gotowców powoduje, że okulary te nie są trwałe, szybko się psują i w krótkim czasie pojawia się konieczność zakupu kolejnej pary.

Pozornie niska cena
Na zdrowiu nie powinno się oszczędzać. Zakup okularów bez konsultacji ze specjalistą staje się często początkiem większych wydatków. W konsekwencji tego – pozornie niska cena tzw. jednorazówek pociąga za sobą dalsze koszty. Długotrwałe i nieprawidłowe użytkowanie tanich okularów dyskontowych lub przeciwsłonecznych okularów kupionych w drogerii, może wiązać się z późniejszymi kosztami wizyt u okulisty i koniecznością rozpoczęcia leczenia.

Jednorazówki? Tylko jako rozwiązanie awaryjne!
Okulary drogeryjne – zarówno bezbarwne korekcyjne, jak i jednorazowe przeciwsłoneczne można stosować wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Jest to wygodne rozwiązanie, kiedy zapomnimy zabrać swoją parę z domu, lub kiedy oczekujemy na odbiór nowych okularów od optyka. Nie powinno się jednak ich używać na co dzień. Można traktować je jako rozwiązanie doraźne, ale nigdy w kategorii regularnej korekcji wzroku!

Długotrwałe i nieprawidłowe użytkowanie okularów jednorazowych – konsekwencje
W UE gotowe okulary mogą być sprzedawane jedynie z ulotką informacyjną, zawierającą ostrzeżenie, że okulary te są okularami zastępczymi, tymczasowymi i powinny być używane jedynie w awaryjnych sytuacjach. Z jakimi konsekwencjami powinniśmy się liczyć, nadmiernie i nieprawidłowo użytkując tanie okulary dyskontowe?
• Utrata ostrości widzenia;
• bóle i zawroty głowy;
• nudności;
• problemy z prawidłową oceną odległości;
• zez – w przypadku okularów jednorazowych środek optyczny soczewki często nie jest tożsamy ze środkiem optycznym oczu, dlatego szukają one punktu, przez który widzą najlepiej, w konsekwencji doprowadzając do zezowania;
• zmęczenie oczu.

Pamiętaj, że tylko prawidłowo i indywidualnie dobrane przez optyka okulary, poprzedzone konsultacją optometrysty lub okulisty, gwarantują dobre i wyraźne widzenie. Jeśli czujesz, że w ostatnim czasie pogorszył Ci się wzrok, nie zwlekaj i umów się na wizytę z badaniem wzroku i konsultacją optyka w zakresie doboru okularów.

ZNAJDŹ OPTYKA I UMÓW WIZYTĘ
Znajdź na lokalizatorze Salon w Twojej okolicy. UMÓW ONLINE WIZYTĘ W SALONIE OPTYCZNYM.
ZNAJDŹ OPTYKA
SPRAWDŹ SWÓJ WZROK - TEST WZROKU
Potrzebujesz zasięgnąć profesjonalnej porady? Skontaktuj się w z wybranym optykiem, który odpowie na wszystkie Twoje pytania lub wątpliwości dotyczące: wzroku, doboru szkieł etc.
Sprawdź swój wzrok - test wzroku
ZNAJDŹ OPTYKA I UMÓW WIZYTĘ
Znajdź na lokalizatorze Salon w Twojej okolicy. UMÓW ONLINE WIZYTĘ W SALONIE OPTYCZNYM.
ZNAJDŹ OPTYKA
Partnerzy