Szkła progresywne
Szkła progresywne – technologia dla prezbiopów
Jak żyć komfortowo, gdy wzrok się pogarsza? Jak przestać widzieć rozmazane litery? Dlaczego nie widzę dobrze po zmroku? Jeśli choć jedno z tych pytań zaprzątało Ci ostatnio myśli, niewykluczone, że jesteś prezbiopem. Pogarszanie się widzenia jest w pewnym wieku naturalne, ale nie znaczy to, że masz się poddać bez walki. Poznaj odpowiedź nowoczesnej technologii na prezbiopię: okularowe soczewki progresywne.
SZKŁA PROGRESYWNE? NIE WIDZĘ PROBLEMU
Szkła progresywne to jedne z najbardziej zaawansowanych technologicznie szkieł okularowych dostępnych na rynku. Jeszcze 60 lat temu były rewolucją w optyce, dziś stosują je miliony ludzi na świecie, doceniając ich skuteczność i wygodę. Czy wiesz, że tylko szkła progresywne (zwane potocznie progresami) są w stanie „rozwiązać” kilka problemów z widzeniem jednocześnie? Nosisz jedną parę okularów i widzisz wyraźnie na każdą odległość. Bogata oferta progresywnych szkieł okularowych pozwala spełniać oczekiwania każdego użytkownika – niezależnie od etapu prezbiopii, stosowanej korekcji, rodzaju wybranej przez niego oprawy okularowej, ulubionego hobby czy trybu życia.
JAK DZIAŁAJĄ TAKIE SZKŁA?
Szkło progresywne ma kilka obszarów widzenia: za wyraźne widzenie dali odpowiada jego górna część, za bliskie odległości – dolna, środek z kolei zapewnia dobre widzenie pośrednich dystansów. Każdy z tych obszarów jest przez producenta dostosowywany do naszych indywidualnych potrzeb, predyspozycji, ewentualnych różnic pomiędzy jednym a drugim okiem. Dlatego przed wykonaniem takich soczewek musimy zbadać wzrok u specjalisty, np. optometrysty w zakładzie optycznym.
CO W WARTO WIEDZIEĆ O SZKŁACH PROGRESYWNYCH? NAJCZĘSTSZE PYTANIA I ODPOWIEDZI
 1. Czy do okularów progresywnych trudno przywyknąć?

  Zaawansowane technologie wykorzystane przy projektowaniu i produkcji soczewek progresywnych do minimum skracają czas przyzwyczajania się do nich. Aby wykonywanie codziennych czynności stało się przyjemnością, okulary progresywne powinny być dobrane i zamontowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika.

 2. Dlaczego szkła progresywne są lepsze od zwykłych okularów?

  Typowe okulary jednoogniskowe zapewnią wyraźne widzenie tylko na jedną odległość. W przypadku prezbiopów, czyli osób, które nie widzą wyraźnie z bliska, konieczne są co najmniej dwie pary okularów: do dali oraz do bliży, a często również na odległości pośrednie, do oglądania telewizji czy pracy przy komputerze. Szkła progresywne to połączenie tych wszystkich okularów. Jedna para zapewnia widzenie na wszystkie odległości. Przejście między strefami do widzenia na różne odległości jest płynne i fizjologiczne, dlatego szkła progresywne zapewniają komfort przy użytkowaniu, estetyczny wygląd i brak konieczności ciągłego zmieniania okularów.

 3. Czy szkła progresywne mogą korygować wszystkie wady wzroku?

  Konstrukcja szkieł progresywnych umożliwia korekcję zróżnicowanych wad wzroku, takich jak: krótkowzroczność, dalekowzroczność lub astygmatyzm. Stosowanie tego typu soczewek zaleca się już w początkowych fazach prezbiopii. Należy obalić mit, że wady wzroku inne niż prezbiopia ograniczają możliwość noszenia szkieł progresywnych.

 4. Czy do szkieł progresywnych można wybrać dowolne oprawy?

  Istnieje nieuzasadnione przekonanie, że okulary progresywne muszą mieć koniecznie duże oprawy. W rzeczywistości personalizacja w doborze soczewek i zaawansowane technologie pozwalają na wybór niemal dowolnych opraw zgodnie z upodobaniami użytkownika.

 5. Czy wszystkie szkła progresywne są takie same?

  Nie jest prawdą, ze wszystkie szkła progresywne są takie same. Współcześnie na rynku jest wiele konstrukcji szkieł progresywnych. Są one dostosowane do potrzeb nabywców: specyfiki wykonywanej pracy, wieku lub hobby. Okulary progresywne są tworzone według indywidualnych parametrów zamawiającego.

 6. Czy ceny okularów progresywnych są zróżnicowane?

  Ceny okularów progresywnych zaczynają się od kilkuset złotych. Ich dokładna wartość zależy od rodzaju wybranych szkieł i ich materiału, wybranej oprawy i kosztów montażu. Pamiętajmy jednak, że korzystając z okularów progresywnych – jedna para okularów zastępuje nam dwie (a często nawet trzy), co po dokładnej kalkulacji zawsze rekompensuje poniesiony wydatek.

Soczewki jednoogniskowe
Są podstawowym rozwiązaniem. Zapewniają wyraźne widzenie bliży do odległości 40 cm. Żeby wyraźnie widzieć dal i obszar pośredni, trzeba zdjąć okulary, patrzeć ponad nimi lub zmienić je na drugą parę do dali.

Plusy

 • Wyraźne widzenie w bliży

Minusy

 • Obiekty oddalone są zamglone
 • Obiekty znajdujące się w pośredniej odległości są niewyraźne
 • Trzeba ciągle zdejmować i zakładać okulary
 • Nie można ogarnąć spojrzeniem całego miejsca pracy
Soczewki dwuogniskowe
Są gorszym rozwiązaniem, ponieważ zapewniają tylko wyraźne widzenie bliży i dali, natomiast widzenie obszaru pośredniego jest zamglone. Poza tym mają nieestetyczny wygląd, ponieważ widoczny jest na ich powierzchni obszar do bliży (tzw. segment).

Plusy

 • Wyraźne widzenie dali
 • Wyraźne widzenie bliży

Minusy

 • Obiekty znajdujące się w pośredniej odległości są zamglone
 • Nieestetyczny wygląd
 • Segment do bliży przeszkadza np. podczas schodzenia po schodach
 • Podkreślają wiek użytkownika
Popularne
ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
Partnerzy