Okulary progresywne – czy to drogie rozwiązanie?

okulary progresywne cena

Pierwsze okulary progresywne powstały w 1959 r. Od tego czasu tzw. progresy są stale udoskonalane. Dzisiaj zastępują często kilka par okularów, ułatwiając w ten sposób czytanie czy wykonywanie codziennych obowiązków. Przez kilka dekad ich obecności na rynku pojawiło się wiele mitów: są drogie, wcale nie tak skuteczne, niewygodne. Najczęściej jednak głos zabierają osoby, które nigdy nie nosiły okularów progresywnych. Specjalnie dla Was sprawdzamy więc, czym są owe „progresy”.

Czym są okulary progresywne i dla kogo są przeznaczone?

Ten rodzaj okularów charakteryzuje się specjalną konstrukcją soczewek, która umożliwia wyraźne widzenie zarówno dali, jak i bliży oraz odległości pośrednich. Szczególnie poleca się je osobom, które zmagają się z prezbiopią. Czyli tym osobom, które używają dwóch par okularów – do czytania i do codziennego użytku. Docenią oni zalety okularów progresywnych, które wyeliminują potrzebę zamiennego stosowania różnych szkieł. Z „progresami” codzienne czynności nie będą już tak uciążliwe, ponieważ nie ma tu ograniczeń w widzeniu każdej odległości.

Czytaj także: Okulary do czytania – co musisz o nich wiedzieć i czy istnieje lepsza alternatywa?

W jaki sposób działają okulary progresywne?

Działanie szkieł progresywnych oparte jest o 3 strefy widzenia. Wyraźne widzenie dali możliwe jest dzięki górnej części szkła, bliskie odległości umożliwia dolna część, natomiast za poprawne widzenie pośrednich odległości odpowiada środek szkieł. 3-strefowa konstrukcja sprawia, że okulary stają się kompleksowe.

Wprawdzie okulary jednoogniskowe pozwalają dostrzec przedmioty znajdujące się w bliskiej odległości, to jednak jeśli chcemy dojrzeć przedmiot znajdujący się z dala od nas, musimy zmienić okulary lub je zdjąć. Jedna para okularów progresywnych wystarcza do tego, by doskonale widzieć to, co jest blisko i to, co znajduje się dalej.

Okulary progresywne – najlepsze rozwiązanie dla prezbiopów?

Poza tym, że okulary progresywne są bardzo dobrym wyborem, jeśli zmagamy się ze skutkami prezbiopii, to jest to również rozwiązanie bardzo bezpieczne. Progresy nie są inwazyjne i idealnie można je dobrać w profesjonalnym salonie optycznym.

Jeśli tylko zaczniemy odczuwać dyskomfort wynikający z pogorszenia lub braku wyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmagamy się z prezbiopią. Dolegliwości z nią związane dotykają najczęściej osoby po 40. roku życia, a związane są z naturalnym procesem utraty zdolności prawidłowej akomodacji oka wraz z wiekiem.

Zobacz także: Czym jest prezbiopia i dlaczego jest nieunikniona?

Jak dobiera się okulary progresywne?

Odpowiedni dobór soczewek w okularach progresywnych to wynik dostosowania ich do naszych indywidualnych potrzeb, które mogą obejmować:

  • różnicę korekcji wady wzroku pomiędzy okiem prawym a lewym,
  • aktualny stanu wzroku,
  • aktywność,
  • nasze predyspozycje,
  • zawód, jaki wykonujemy.

Specjalista, dobierając nam okulary progresywne, powinien uwzględnić wszystkie te czynniki. W pierwszej kolejności wykonuje się pogłębione badanie wzroku. Odpowiednią osobą, która wykona takie badanie, jest optometrysta w salonie optycznym – specjalista ten podsiada wszelkie kwalifikacje do przeprowadzenia profesjonalnych pomiarów. Na ich podstawie wykonuje się gotowe, w 100% indywidualnie dopasowane okulary progresywne.

Znajdź dobrego optyka w twoim mieście

Ile kosztują okulary progresywne?

Przed wyborem okularów progresywnych warto pamiętać o tym, że tak, jak w przypadku każdego innego rodzaju okularów korekcyjnych, nie kupuje się ich na całe życie. „Progresy” wymienia się zazwyczaj raz na 2-3 lata. Czynnikiem decydującym o zmianie szkieł na mocniejsze jest oczywiście tempo pogarszania się wzroku wraz z wiekiem. Nawet odpowiednio dobrane okulary progresywne mogą nie zatrzymać prezbiopii, ale w dużej mierze poprawią komfort widzenia.

Do zakupu okularów progresywnych warto podejść z rozsądkiem. Przede wszystkim należy ocenić, ile kosztowałyby dwie pary okularów – do bliży i dali. Może się okazać, że zakup jednej pary okularów progresywnych będzie porównywalny lub nawet niższy od ceny dwóch par tradycyjnych szkieł. Zwróćmy jednak uwagę na podstawową różnicę – komfort. Jedna para okularów progresywnych wystarczy, by doskonale widzieć na każdą odległość. W ten sposób pozbywamy się konieczności zastępowania jednych okularów drugimi.

Co wpływa na cenę okularów progresywnych?

Istnieje kilka czynników determinujących cenę „progresów”, na przykład konstrukcja soczewki progresywnej. W jej obrębie wyróżnia się konstrukcje konwencjonalne, które są najtańsze oraz zwykle droższe soczewki indywidualne, wykonywane z uwzględnieniem konkretnych parametrów. Szkła progresywne mogą być wyposażone w antyrefleks, utwardzenie czy specjalne powłoki do pracy przy komputerze. Te czynniki również mają znaczący wpływ na ostateczną cenę okularów progresywnych.

Obecny styl życia (praca przed ekranem monitora), ale także nowoczesne technologie (korzystanie ze smartfonów czy tabletów) sprawiają, że szybciej zauważamy dolegliwości typowe dla prezbiopii już ok. 40. roku życia. W jej konsekwencji wykonywanie codziennych czynności jest utrudnione. Nie musimy jednak się tym przesadnie zamartwiać. Dostępne na rynku okulary progresywne z powodzeniem zastąpią nam dwie pary szkieł i przywrócą komfort wykonywania codziennych obowiązków.

Zobacz także: Najczęstsze choroby oczu u dorosłych

ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
WIRTUALNA PRZYMIERZALNIA
Przymierz online okulary z Inteligentnymi Szkłami Transitions w wybranym kolorze z palety barw.
WYPRÓBUJ
Popularne
ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
Partnerzy