Okulary do czytania – co musisz o nich wiedzieć i czy istnieje lepsza alternatywa?

Okulary do czytania - co musisz o nich wiedzieć?

Jak bardzo lubimy zatopić się w porywających, intrygujących, zagadkowych, wzruszających czy zabawnych książkach? Czy nie zdarza się tak, że żyjemy historiami bohaterów, nie mogąc oderwać się od książki, zapominając o codziennych obowiązkach, nawet ryzykując niewyspaniem? Co będzie na następnej kartce, jak rozwinie się akcja, czy zagadka zostanie rozwiązana, a może stanie się coś nieoczekiwanego? Książki często zupełnie nas pochłaniają, zapominamy o tym, co dzieje się dookoła i bardzo często zapominamy też o tym, że nasze oczy niekoniecznie są zainteresowane kolejami losu bohaterów, że potrzebują odpoczynku, może lepszych okularów. Jako mole książkowi nie możemy zapominać o podstawowym narzędziu, dzięki któremu czyta każdy z nas. Oczy potrzebują takiej samej uwagi, jaką często poświęcamy czytanym historiom. Jak o nie dbać? Co powinniśmy wiedzieć, by oczy nie były nadmiernie przeciążane?

Z czego wynikają problemy z czytaniem po 40. roku życia?

Problemy z czytaniem przeważnie nie dotykają nas w młodym wieku. Pojawiają się z czasem. Zaczynamy mniej wyraźnie widzieć przedmioty, które znajdują się bliżej nas. Akapity w książkach zlewają się w jedną masę trudnego do rozczytania tekstu. Tego rodzaju trudności przeważnie pojawiają się, kiedy zbliżamy się do czterdziestego roku życia. Przede wszystkim nie powinniśmy się niczego obawiać, to normalny, naturalny proces, który fachowo nazywany jest prezbiopią. Nasze oczy są w obecnych czasach dość mocno eksploatowane i zaczynają dość wcześnie mieć problemy z właściwą akomodacją. Jeśli chcemy utrzymać komfort podczas czytania, powinniśmy w takiej sytuacji zdecydować się na okulary. Co powinniśmy wybrać? Opcji jest wiele. A jedną z nich to popularne gotowe okulary do czytania często kupowane w hipermarketach czy nawet na stacjach benzynowych. Czy jest to na pewno dobre rozwiązanie? Niekoniecznie. Tego rodzaju szkła nie odpowiadają na indywidualne wady wzroku. Może i ułatwią czytanie, ale w wielu przypadkach mogą jeszcze mocniej pogłębić problem nieostrego widzenia.

Wybór okularów korekcyjnych – czym się kierować?

Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wybór okularów korekcyjnych wykonanych w salonie optycznym, z których będziemy korzystać podczas określonych czynności. Szczególnie przysłużą się do wyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko nas, np. książki. Wybór oprawek niekoniecznie jest najważniejszy. Są to okulary przeznaczone do czynności, którą przeważnie wykonuje się w zaciszu domu. Jeśli chodzi o parametry okularów, to powinny być one skonsultowane ze specjalistą.

Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się okulary progresywne, które szczególnie cenne będą, jeśli mamy wadę wzroku. Tzw. progresy służą do wyraźnego widzenia dali, odległości pośrednich i bliży.

Okulary do czytania : czy warto?

Dlaczego okulary powinny być wykonane w salonie optycznym?

Gdzie kupować okulary do czytania? Kwestia miejsca zakupu została już w zasadzie rozwiązana. Warto jednak poświęcić na nią osobny akapit. Bardzo popularną praktyką jest kupowanie okularów do czytania w marketach czy drogeriach. Zdejmujemy ze stojaków jedną parę po drugiej i decydujemy się na tę, która według nas najlepiej eliminuje problem niewyraźnego widzenia przedmiotów znajdujących się blisko nas. Warto podkreślić jeszcze raz, że szkła w takich okularach nie wspomagają eliminowania indywidualnych wad, a tych jest wiele. Możemy np. mieć astygmatyzm lub problemy, które wcale nie wymagają noszenia okularów. Największą zachętą do zakupu takich okularów do czytania jest oczywiście cena. Jednak nie warto sugerować się nią w przypadku zdrowia oczu.

Najlepiej jest przebadać wzrok u specjalisty. Możemy to zrobić nawet w salonie optycznym. Do okulisty też można się udać, jeśli podejrzewamy, że mamy jakieś poważniejsze wady wzroku. Po przejściu badań możemy być pewni, że okulary będą dla nas idealnie dobrane. Wprawdzie zakup okularów w salonie nie jest najtańszym rozwiązaniem, ale na pewno najbezpieczniejszym.

Czy gotowe okulary do czytania różnią się od okularów korekcyjnych wykonanych w salonie optycznym?

Różnią się diametralnie. Okulary korekcyjne, tak samo, jak gotowe okulary do czytania, przeznaczone są do czytania. Różnica polega na tym, że gotowe okulary do czytania oferowane w sklepach, drogeriach czy na stacjach benzynowych nie dorównują okularom korekcyjnym ze względu na to, że nie odpowiadają na indywidualne wady wzroku. Ponadto okulary korekcyjne zakupione w salonie optycznym są wyrobem medycznym wykonanym na specjalne zamówienie, z wysokiej jakości materiałów optycznych.

Najlepszym wyborem będą progresy, które znacząco poprawiają komfort widzenia, umożliwiając wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się w każdej odległości.

Czy gotowe okulary do czytania nadają się do pracy przy komputerze?

Tu znowu należy odwołać się do porównania gotowych okularów do czytania i tych wykonanych na zamówienie po przejściu odpowiednich badań. Te pierwsze, gotowe okulary do czytania, nie nadają się do pracy przy komputerze. Nie są one wyposażone w odpowiednie powłoki ochronne. M.in. brakuje w nich powłoki antyrefleksyjnej AR odpowiedzialnej za eliminowanie męczących oczy refleksów świetlnych, nie wspominając o filtrach, które eliminują szkodliwe światło niebieskofioletowe.

Natomiast okulary korekcyjne wykonane na zamówienie mogą być też używane do pracy przy komputerze. Są one wówczas odpowiednio dostosowane do widzenia na różną odległość. Najczęściej są to wówczas okulary progresywne, które umożliwiają wyraźne widzenie bliży, odległości pośrednich i dali.

Czy można nosić okulary do czytania na co dzień?

Gotowych okularów do czytania zakupionych w drogerii czy hipermarkecie nie można nosić na co dzień. Już sama nazwa wskazuje, w jakim celu zostały one wyprodukowane i mogą służyć jedynie jako doraźne rozwiązanie – np. gdy zapomnimy swoich okularów korekcyjnych na wyjeździe. W innych sytuacjach najzwyczajniej nie będą spełniały swojej roli, a nawet mogą pogłębić wady wzroku lub doprowadzić do bólu głowy. Zdecydowanie najlepiej skorzystać z pomocy specjalisty i zaopatrzyć się w okulary progresywne.

ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
WIRTUALNA PRZYMIERZALNIA
Przymierz online okulary z Inteligentnymi Szkłami Transitions w wybranym kolorze z palety barw.
WYPRÓBUJ
Popularne
ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
Partnerzy