Jak wybrać okulary do jazdy samochodem? Poradnik
Czy wiesz, że na komfort i bezpieczeństwo jazdy wpływa nie tylko wyposażenie samochodu, lecz przede wszystkim wzrok kierowcy? Czas reakcji kierowcy w 90% jest zależny od wzroku, zatem gorsza, jakość widzenia oznacza spowolnioną reakcję kierowcy. Osoby prowadzące samochód często narzekają na oślepiające odbicia od świateł innych pojazdów oraz na pogorszenie, jakości widzenia w trudnych warunkach atmosferycznych czy też po zmroku i w nocy. Niekorzystne warunki pogodowe lub oświetleniowe często utrudniają widzenie i powodują, że podróż samochodem staje się męcząca, a nawet niebezpieczna.
Okulary do jazdy samochodem – jakie funkcje mogą spełniać?
Podczas jazdy samochodem szalenie ważna jest dobra widoczność. Odpowiedzialne są za to zarówno warunki na drodze, jak i czystość szyb oraz właściwe przygotowanie kierowcy do jazdy. To z tego powodu tak duże znaczenie mają okulary, które nosi kierowca. Obecnie na rynku dostępny jest ogromny wybór okularów wspomagających kierowców podczas prowadzenia samochodu. Podczas jazdy kierowcy narażeni są na działanie promieniowania ultrafioletowego. Poza ostrym światłem słonecznym w letnie miesiące, fatalny wpływ na ostrość widzenia mają również promienie odbijane przez śnieg. Warto zaznaczyć, że śnieg odbija blisko 80% promieni słonecznych, podczas gdy piasek na plaży zaledwie 15%. Oświetlenie na drodze również zmienia się dynamicznie, szczególnie po zmierzchu. Oślepiające odblaski utrudniają prowadzenie samochodu i znacząco zwiększają ryzyko wypadków. Aby zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo na drodze, warto sięgnąć po zaawansowane szkła okularowe, stworzone specjalnie dla kierowców. Dobrze dobrane okulary podczas jazdy samochodem powinny chronić wzrok kierowcy, jednocześnie poprawiając komfort jazdy oraz pomagając zachować bezpieczeństwo na drodze.
Okulary przeciwsłoneczne do samochodu
Najlepsza ochrona dla oczu przed promieniowaniem nadfioletowym to odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne. Okulary przeciwsłoneczne nie powinny być jedynie modnym gadżetem, ale inwestycją, która zwiększa bezpieczeństwo Twoje i Twojego otoczenia. Aby okulary chroniły wzrok przed promieniami UV, muszą spełnić pewne warunki. Wybierając okulary przeciwsłoneczne, należy sprawdzić przede wszystkim, czy posiadają one odpowiedni filtr, który będzie chronił oczy. Nieodpowiedni filtr w szkłach lub jego brak powodują więcej szkód niż pożytku. Może to powodować rozszerzenie źrenic, przez co do oczu dociera większa ilość szkodliwych promieni UV, które mogą nieodwracalnie uszkodzić struktury oka. Dużą popularnością wśród kierowców cieszą się szkła, które posiadają filtr polaryzacyjny. Soczewki polaryzacyjne, które chronią wzrok przed odblaskami słonecznymi, zapewniają komfortowe widzenie w każdych warunkach – zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Polaryzacja redukuje oślepiające refleksy świetlne powstałe po odbiciu światła od powierzchni płaskich (mokra nawierzchnia, śnieg, asfalt, elementy chromowane, szyby itp.) Skutecznie chronią przed szkodliwymi promieniami UV, przepuszczając tylko światło bezpieczne dla oczu. Dostępne na rynku są także soczewki fotochromowe, na przykład Inteligentne Szkła Transitions, które aktywują się (zaciemniają) pod wpływem promieni słonecznych. W słoneczny dzień stają się soczewkami przeciwsłonecznymi, w pochmurny zaś są bezbarwne. Zachowują delikatne, wygodne w użytkowaniu zabarwienie w pomieszczeniach, natomiast wewnątrz samochodu aktywują się do poziomu przyciemnienia umożliwiającego bardzo komfortową jazdę.
Okulary dla kierowców z antyrefleksem
Często można spotkać się ze stwierdzeniem, że antyrefleks jest potrzebny jedynie w okularach służących do pracy przed komputerem. Powłoka antyrefleksyjna jest niezbędna do idealnego widzenia w każdych warunkach, zwłaszcza podczas prowadzenia pojazdów. Dzięki zastosowaniu w okularach powłoki antyrefleksyjnej eliminowane są uciążliwe odblaski światła pojawiające się na powierzchni jezdni, które oślepiają kierowcę w trakcie jazdy. Obraz jest bardziej wyraźny i kontrastowy, dzięki czemu oczy są mniej przemęczone. Właśnie, dlatego powłoka AR powinna się znaleźć w okularach każdego kierowcy.
Okulary do jazdy nocą
Okulary do jazdy nocnej powinny spełniać dwa warunki: minimalizować drażniący efekt spowodowany zbyt dużą ilością rozproszonego światła (np. światła samochodów nadjeżdżających z naprzeciwka) oraz zwiększać kontrast, co ułatwia obserwowanie drogi. W tym celu zostały zaprojektowane specjalne powłoki antyrefleksyjne (np. EyeDrive), które w warunkach nocnych dają nawet do 90% mniej odblasków niż soczewki bez powłok antyrefleksyjnych.
O zmierzchu i w nocy większość z nas zauważa, że pogarsza się o ostrość naszego widzenia, a kontury obserwowanych przedmiotów rozmazują się. Wynika to z tego, że nocą (w warunkach bardzo słabego oświetlenia) nasze oko staje się krótkowzroczne. Obecnie istnieje rozwiązanie tego problemu – specjalnie zaprojektowane szkła (np. szkła EyeDrive PRO), które wspomagają widzenie mezopowe (przy mniejszej ilości światła).
Okulary korekcyjne dla kierowców
Większości kierowców z wadą wzroku wydaje się, że do samochodu wystarczą im okulary, które noszą, na co dzień. Jednak dla polepszenia komfortu jazdy warto zwrócić uwagę na kilka dodatków do okularów, które będą pomocne podczas prowadzenia pojazdów, takich jak kolor soczewek w okularach lub nakładki na szkła. Należy podkreślić wagę koloru soczewek w okularach. Szkła o danym kolorze mogą, bowiem nieco zmieniać postrzeganie barw. Właśnie, dlatego specjaliści zalecają, aby w czasie prowadzenia auta unikać okularów z soczewkami zielonymi i czerwonymi. Soczewki o takich barwach utrudniają odczytywanie sygnalizacji świetlnej. Dlatego znacznie lepiej w samochodzie nosić okulary ze szkłami w kolorze szarym lub brązowym. Te ostatnie są szczególnie polecane, gdyż pochłaniają światło niebieskie, poprawiając tym samym ostrość widzenia i percepcję głębi ostrości. Brązowe soczewki zmniejszają również napięcie oka, co pozwala utrzymać dłużej pełną koncentrację w czasie pokonywania długich tras.
Niezwykle praktyczne i wygodne rozwiązanie to także nakładki na okulary, polecane szczególnie osobom, które na co dzień noszą okulary korekcyjne, ale chciałyby zyskać dodatkowe udogodnienia w postaci filtrów, bez konieczności wymiany szkieł na nowe. Jest to konstrukcja, wyposażona w parę szkieł polaryzacyjnych i specjalne uchwyty do mocowania na standardowych okularach korekcyjnych. Klips mocujący wyposażony w zawias pozwoli w razie potrzeby odchylić nakładkę bez zdejmowania z okularów. Same szkła to jednak nie wszystko.
Okulary dla kierowców zawodowych
Dla wielu zawodowych kierowców konieczność noszenia okularów z soczewkami korekcyjnymi oznacza problem z doborem okularów przeciwsłonecznych. W lecie, ale również w zimie, okulary o odpowiednim stopniu przyciemnienia soczewek są niezbędne. Kierowcy potrzebujący korekcji wzroku w zasadzie powinni posiadać drugą parę okularów (przyciemnionych), ale zdarza się, że kiedy potrzebują ochrony przed intensywnym światłem zamieniają okulary korekcyjne na „zwykłe” przeciwsłoneczne, bez korekcji. Co nie jest dobrym rozwiązaniem. Obecnie na rynku jest wiele rozwiązań, które pomagają usprawnić wzrok kierowców, bez rezygnacji z komfortu jazdy. Technologie wykorzystywane przez producentów szkieł pozwalają na łączenie wielu rozwiązań w ramach jednej pary okularów. Rozwiązaniami stosowanymi w okularach, które będą odpowiednie dla zawodowych kierowców to powłoka antyrefleksyjna oraz warstwa fotochromowa. Część niekorzystnych zmian, w jakości widzenia wynika z wieku. U większości kierowców po 40. roku życia pojawia się zjawisko nazywane często „chorobą zbyt krótkich rąk”. Jest to prezbiopia, czyli naturalny proces starzenia się narządu wzroku. Prezbiopia utrudnia przede wszystkim czytanie, ale może też być niebezpieczna za kierownicą. Prezbiopia to nie choroba, jej negatywne skutki można zminimalizować poprzez odpowiednio dobrane szkła progresywne.
Podczas jazdy wzrok narażony jest na szczególny wysiłek oraz musi sprostać zmieniającym się warunkom pogodowym. Uciążliwe może okazać się prowadzenie pojazdu, po zmroku, podczas mgły i deszczu, ale także w słoneczny dzień. Obecnie na rynku jest bardzo duży wybór rozwiązań, które wspomogą wzrok kierowców. Odpowiednio dobrane okulary wspomagają wzrok kierowcy oraz zwiększają bezpieczeństwo na drodze i podnoszą komfort jazdy.