Cyfrowe Zmęczenie Wzroku – plaga XXI wieku
Życie w dużej mierze toczy się aktualnie w sieci. I chociaż urządzenia cyfrowe znacznie poprawiają komfort życia, zapominamy często, że nieumiejętne korzystanie z nich ma zgubny wpływ na nasz wzrok. Długie godziny przed komputerem, tabletem czy smartfonem, w dodatku w sztucznym oświetleniu, potrafią dać się oczom we znaki. Pandemia wirusa SARS-CoV-2 i związana z nią konieczność pracy oraz nauki zdalnej spotęgowała dodatkowo to zjawisko i sprawiła, że jeszcze więcej czasu spędzamy w wirtualnym świecie. Brak odpowiedniej higieny pracy przed komputerem może prowadzić do Cyfrowego Zmęczenia Wzroku – zjawiska, które powoli staje się zmorą naszych czasów.
Cyfrowe Zmęczenie Wzroku to efekt przeciążenia narządu wzroku na skutek długotrwałego korzystania z urządzeń cyfrowych. Występuje zwykle u osób korzystających na co dzień z komputerów, tabletów, smartfonów oraz innych urządzeń z wyświetlaczami. Brak odpowiedniej ochrony przed nadmiarem światła niebieskiego, emitowanego przez wspomniane urządzenia, wywołuje szereg dolegliwości związanych z zaburzeniem prawidłowego widzenia.
Cyfrowe zmęczenie wzroku – objawy
Komfort i higiena pracy przed ekranem zależy od wielu czynników, m.in. właściwego oświetlenia pomieszczenia, odległości od monitora, ochrony przed refleksami świetlnymi padającymi z ekranu, pozycji ciała czy samego kąta pochylenia głowy. Zaniedbanie któregoś z elementów może skutkować dolegliwościami, którym – oprócz zmęczenia i braku odpowiedniego nawilżenia oczu (niższa częstotliwość mrugania) – towarzyszą często bóle i zawroty głowy, niewyraźne widzenie, a także bóle ramion i pleców. Jest to cały zespół objawów, które są następstwem wielogodzinnego przesiadywania przed komputerem w nieprawidłowej pozycji lub wymuszonym pochylaniem się nad smartfonem.
Winne światło niebieskie?
O ile światło niebieskie samo w sobie jest naturalną składową światła słonecznego i w odpowiednich ilościach nie stanowi zagrożenia dla narządu wzroku, o tyle wysokoenergetyczna część promieniowania niebieskofioletowego, zwana pasmem niebieskofioletowym, już niestety tak. Zbyt długa ekspozycja na to światło może przyczynić się do uszkodzenia plamki żółtej w oku. Jeśli więc ograniczenie czasu spędzanego przed ekranami jest niemożliwe, warto zadbać o odpowiednią ochronę oczu. Pomoże w tym nie tylko stosowanie w urządzeniach odpowiednich filtrów zmniejszających poziom oddziaływania światła niebieskiego, ale przede wszystkim – okulary ze specjalnymi powłokami ochronnymi lub wielofunkcyjnymi inteligentnymi szkłami.
Cyfrowe Zmęczenie Wzroku – jak mu zapobiegać?
Przede wszystkim – zadbać o ergonomię pracy. Niezwykle ważne jest ustawienie ekranu. Należy zadbać o to, by od monitora nie odbijało się słońce ani inne refleksy świetlne. Pamiętajmy także o ustawieniach wyświetlenia – maksymalna jasność i zbyt duży kontrast przy długotrwałej pracy drażnią oczy. W trakcie pracy przed ekranem znacznie mniej mrugamy, a jest to jeden z warunków odpowiedniego nawilżania gałki ocznej. W każdej godzinie pracy warto zrobić zatem krótką, pięciominutową przerwę na odpoczynek oczu od wpatrywania się w monitor. Zapewni to oczom regenerację i nawilżenie. Wymuszanie na sobie regularnych przerw na mruganie to zdrowy nawyk, który warto uwzględnić w harmonogramie pracy przed komputerem.
Ciekawym sposobem jest także zasada 20-20-20, stosowana często w Stanach Zjednoczonych. Polega na tym, że co 20 minut robimy 20-sekundową przerwę od patrzenia w ekran i w tym czasie przenosimy wzrok na obiekty oddalone od nas o około 20 stóp, czyli ok. 6 metrów. Warto również praktykować inne ćwiczenia relaksacyjne oczu.
Pamiętajmy jednak, że sama profilaktyka – choć niezwykle istotna – czasem nie wystarczy. W przypadku zaobserwowania nieustępujących, niepokojących objawów pogorszenia widzenia, należy niezwłocznie skonsultować je ze specjalistą. Odwlekanie w czasie wizyty kontrolnej u optometrysty czy okulisty, pogłębia jedynie dyskomfort i może prowadzić do znacznego pogorszenia wzroku. W celu umówienia wizyty wystarczy skorzystać z lokalizatora, wybrać salon w dogodnej dla nas lokalizacji i umówić się na bezpieczną wizytę w salonie optycznym.