Wady wzroku u dzieci. Jak je rozpoznać i jak je korygować?

Zauważyłeś, że twoje dziecko ostatnio coraz częściej mruży oczy podczas czytania?
A może nieustannie je pociera, skarży się na bóle głowy i zmęczenie oczu?
Nie lekceważ tego! Mogą to być pierwsze objawy problemów ze wzrokiem.
Dowiedz się, jakie są najczęściej występujące wady wzroku u dzieci oraz co możesz zrobić, aby zapewnić swoim pociechom bezpieczne i wyraźne widzenie.

Spis treści

  1. Kiedy mogą pojawiać się pierwsze problemy ze wzrokiem u dzieci?
  2. Wady wzroku u dzieci – co powinno zwrócić twoją uwagę?
  3. Najczęstsze problemy ze wzrokiem u dzieci
  4. Jak zapobiegać rozwojowi wad wzroku u dzieci?

1. Kiedy mogą pojawiać się pierwsze problemy ze wzrokiem u dzieci?

Wada wzroku u dzieci nie powinna być bagatelizowana, nawet wtedy, gdy dziecko nie skarży się na problemy z widzeniem. Należy pamiętać, że pierwsze problemy ze wzrokiem
u najmłodszych mogą pojawić się bardzo wcześnie, nawet tuż po urodzeniu. Wrodzonymi wadami wzroku są między innymi astygmatyzm, zaćma i jaskra. Występowanie w rodzinie tych genetycznie uwarunkowanych chorób oczu powinno dla rodziców być sygnałem, aby już w okresie niemowlęcym skonsultować się z okulistą w celu skontrolowania wzroku dziecka. Wady wzroku u dzieci w wieku szkolnym mogą być trudne do zauważenia, gdyż najmłodsi często ignorują to, że gorzej widzą i nie skarżą się – nie wiedzą po prostu, że mogą widzieć lepiej. Wada wzroku u dziecka z minusami oznacza krótkowzroczność – nie widzi ono wtedy wyraźnie obiektów, które znajdują się w dalszej odległości. Natomiast w sytuacji, kiedy występuje problem z widzeniem rzeczy położonych blisko – mamy do czynienia z nadwzrocznością u dzieci. Należy pamiętać, że wady wzroku u dzieci w wieku szkolnym powodują problemy z nauką i nie powinno się zwlekać z ich rozpoznaniem oraz ewentualnym leczeniem. Co więcej, w okresie dojrzewania, może rozwijać się tzw. Pseudo krótkowzroczność, która wypływa na skutek stałego napięcia akomodacji przy zbyt długiej pracy wzrokowej z bliska. Pamiętajmy, że jest wiele czynników środowiskowych, które mogą przyśpieszyć rozwój wad wzroku u dzieci. Jest to między innymi wielogodzinna praca przed monitorem komputera i telefonu, zbyt długie czytanie z bliska, stres, niedostateczna aktywność ruchowa, zbyt krótki sen czy – chociażby – niezdrowa dieta.

2. Wady wzroku u dzieci – co powinno zwrócić twoją uwagę?

Zazwyczaj wady wzroku u dzieci są dostrzegalne w wieku szkolnym – wtedy mogą zacząć się problemy z nauką, z czytaniem czy z wyraźnym widzeniem z tablicy. Dziecko w dalszym ciągu może się na to nie skarżyć, dlatego tak istotne są regularne wizyty kontrolne u okulisty, optyka czy optometrysty.

Objawami, które mogą pojawić się przy wadach wzroku u dzieci w wieku szkolnym i które powinny zaniepokoić rodziców są między innymi: mrużenie i pocieranie oczu, bóle głowy,  problemy z koncentracją, pieczenie i łzawienie oczu, trudności w prawidłowej ocenie odległości, mylenie liter, a także szybkie zmęczenie przy czytaniu. Według badania przeprowadzonego przez SW Research, najczęściej występującym symptomem jest mrużenie oczu (44%), później kolejno jest to uskarżanie się na bóle głowy i/lub oczu (26%) oraz ich pocieranie (25%).

3. Najczęstsze problemy ze wzrokiem u dzieci

Jednym z najczęstszych schorzeń narządu wzroku u dzieci jest zez (wzrok rozbieżny, lub zbieżny), czyli nierównoległe ustawienie oczu. Zwykle jest skutkiem nieprawidłowego działania mięśni oczu, może być również spowodowane wadą wzroku. Wówczas oczy skierowane są w różnych kierunkach, co może utrudnić obu oczom skupienie się na tym samym. Około 5% dzieci będzie miało pewien stopień zeza, jednak zazwyczaj leczenie kończy się powodzeniem.

Samo ustawienie oka w zezie, może doprowadzić do niedowidzenia w tym oku. Jest to inaczej nazywane leniwym okiem (amblyopia), kiedy ostrość wzroku jest obniżona bez organicznej przyczyny. Diagnozuje się je, gdy jedno oko słabo widzi z powodu braku współdziałania między okiem a mózgiem. Około 1 na 50 dzieci ma leniwe oko.

Astygmatyzm u dzieci, czyli inaczej niezborność oka, związany jest z nieprawidłową krzywizną rogówki. Jest to stan, w którym układ optyczny oka nie jest w stanie odwzorować punktowego przedmiotu w postaci punktowego obrazu. Brzmi to zawile, ale w praktyce oznacza po prostu, że widziany obraz może być nienaturalnie rozciągnięty w pionie lub w poziomie, a dodatkowo niewyraźny. Astygmatyzm u dzieci koryguje się maksymalnie do poziomu umożliwiającego uzyskanie najlepszej ostrości wzroku.

Nadwzroczność u dzieci jest wadą, w której promienie świetlne, wpadające do gałki ocznej, skupiane są za siatkówką, na której tworzą się niewyraźne obrazy widzianych przedmiotów. Oznacza to, że dziecko nie widzi wyraźnie obiektów położonych blisko niego. Nadwzroczność może być wrodzoną wadą wzroku, w dodatku trudną do wychwycenia, ponieważ najczęściej nie daje żadnych objawów.

4. Jak zapobiegać rozwojowi wad wzroku u dzieci?

O wzrok najmłodszych należy dbać od urodzenia. Świat elektroniczny, obecny styl życia
i nowe technologie, które nas otaczają, sprawiają, że badanie wzroku przynajmniej raz na rok powinno być koniecznością. Niestety aż co 5. rodzic w ogóle nie kontroluje wzroku swojego dziecka – wynika z badania przeprowadzonego przez SW Research w ramach kampanii „Czas na wzrok”. Są to niepokojące dane, ale – co napawa optymizmem – pozostałe 80% robi to regularnie. Jak rodzice mogą dbać o wzrok najmłodszych? Przede wszystkim, poza regularnymi badaniami, należy pilnować, aby dziecko nie odrabiało lekcji i nie czytało przy słabym oświetleniu. Warto również ograniczać czas spędzany przez komputerem, telefonem czy telewizorem, dbać o odpowiednią higienę nauki i zabawy przy tych urządzeniach oraz pilnować zbilansowanej diety.

Pamiętaj – wykonywanie regularnych badań wzroku jest podstawą. W przypadku zdiagnozowania jakiejkolwiek wady wzroku u dziecka, specjalista pomoże dobrać odpowiednie okulary i soczewki z powłokami ochronnymi. Istotne jest, aby najpierw uwzględnić receptę, później dopiero dopasować soczewki okularowe i na samym końcu – oprawę. Nawet duża wada wzroku u dziecka, odpowiednio kontrolowana i korygowana, może nie stanowić dla niego dyskomfortu w życiu codziennym. Dlatego zapewnij swojemu dziecku najlepszą ochronę dzięki  szkłom Transitions. Są one odporne na zarysowanie, łatwe w czyszczeniu i zapewniają ochronę przed szkodliwym światłem, zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Dzięki nim twoje dziecko będzie miało zapewnione zarówno wyraźne widzenie w szkole, jak i bezpieczeństwo podczas zabaw!

 

ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
WIRTUALNA PRZYMIERZALNIA
Przymierz online okulary z Inteligentnymi Szkłami Transitions w wybranym kolorze z palety barw.
WYPRÓBUJ
Popularne
ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
Partnerzy