Promieniowanie UV i jego wpływ na wzrok. Jak się przed nim chronić?

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad wpływem światła słonecznego na Twój wzrok? Czy wiesz czym grozi nadmierna ekspozycja oczu na promieniowanie ultrafioletowe? Jeśli słońce może opalać skórę lub spowodować jej oparzenie, to wyobraź sobie, jak oddziałuje na Twoje oczy, kiedy nie są chronione! Dlatego, tak ważne jest, by wiedzieć, jak chronić nasze oczy przed działaniem promieni UV.

 

Czym jest promieniowanie UV?

Inaczej znane jest, jako promieniowanie nadfioletowe, ultrafioletowe lub ultrafiolet. Promieniowanie UV to jeden z zakresów światła słonecznego o ultrakrótkiej długości fali.
UV można podzielić na trzy rodzaje w zależności od długości fali niesionej energii: UVC (200-280 nm), UVB (280-315 nm), UVA (315-380 nm). Przyjmuje się, że UV poniżej 300 nm nie dociera do powierzchni Ziemi dzięki absorpcji przez warstwę ozonową naszej atmosfery. Jednak naruszenie tej ochronnej powłoki przez naszą cywilizację może zmienić zakres promieniowania ultrafioletowego docierającego do Ziemi. Promieniowanie UVA stanowi około 95% promieni UV docierających do Ziemi, a UVB to pozostałe 5%.  Podczas słonecznego dnia do oka dociera nawet 10-krotnie więcej światła, niż jest to niezbędne dla prawidłowego widzenia. Musimy pamiętać także o tym, że szkodliwe jest promieniowanie zarówno bezpośrednie, rozproszone, jak i odbite. Warto wiedzieć jak promieniowanie ultrafioletowe wpływa na nasze oczy oraz jak je przed nim chronić.

Wpływ promieniowania UV na wzrok

Długotrwałe wystawianie oczu na działanie słońca jest bardzo niebezpieczne. Uszkodzenia mogą dotyczyć nie tylko powierzchni naszego oka, ale i delikatnych tkanek wewnętrznych. Promienie UV wchłaniane jest przez tkanki oka. Rogówka pochłania przede wszystkim promienie UVB, soczewka zaś promieniowanie UVA. Cała energia przekazywana jest tkance w chwili absorpcji promieniowania, co bywa powodem uszkodzenia tkanki. Od długości fali zależny jest rodzaj uszkodzeń. Wpływ promieniowania ultrafioletowe przyczynia się także do przedwczesnego starzenia się oczu. Pod wpływem silnego słońca czy wiatru dochodzi również do nadmiernego wysychania powierzchni oka i wystąpienia objawów podrażnienia i dyskomfortu typowych dla tzw. suchego oka. W skrajnych przypadkach może prowadzić to do ubytku lub utraty widzenia.

Nadmierna ekspozycja oczu na działanie promieni słonecznych może przyczyniać się do występowania zaćmy, zapalenia spojówek oraz ślepoty śnieżnej. Zagrożeniem jest także tzw. skrzydlik, czyli zgrubienie spojówki gałkowej w obrębie szpary powiekowej. Długotrwała ekspozycja oczu na działanie promieni ultrafioletowych przyczynia się również do powstawania tzw. tłuszczyka oka. Jest to forma zgrubienia na oku, które powstaje na spojówce i przybiera postać cienkiej warstwy pokrywającej białko oka. Tłuszczyk powstaje często na skutek nadmiernego działania promieniowania ultrafioletowego na gałkę oczną, w wyniku, czego dochodzi do zmiany struktury kolagenu. Mogą wystąpić wówczas małe i miękkie guzki o żółtobiałym zabarwieniu.

Bardzo ważne są regularne badania wzroku, szczególnie w okresie letnim, gdy nasze oczy częściej i z większą intensywnością narażone są na działanie promieni słonecznych. Wiele przejawów chorób oczu może umknąć niezauważonych. Niektóre, nawet bardzo oczywiste objawy przypisujemy zmęczeniu. Dopiero w trakcie badania dowiadujemy się, że są to symptomy chorobowe. Cykliczne wizyty kontrolne sprawdzające podstawową ostrość wzroku oraz stan gałki ocznej mogą umożliwić wczesne wykrycie różnych zmian i wad wzroku.

Jak chronić oczy przed promieniowaniem UV?

Oczy pozbawione ochrony przed szkodliwym promieniowaniem UV, narażone są na negatywne skutki oddziaływania promieni ultrafioletowych. Powinniśmy pamiętać o ciągłej ochronie oczu przed działaniem promieni słonecznych, także w pochmurne dni oraz podczas wykonywania codziennych aktywności takich jak spacer, czy jazda na rowerze. Chociaż nasz narząd wzroku wyposażony jest w szereg mechanizmów obronnych (np. mrużenie oczu oraz zwężenie źrenicy, co ma minimalizować absorbowanie promieni UV), musimy pamiętać, że ta forma naturalnej ochrony często bywa zawodna – zwłaszcza, gdy spędzamy na słońcu wiele godzin. Najlepszą ochroną dla naszych oczu przed promieniowaniem ultrafioletowym będą odpowiednio dobrane okulary przeciwsłoneczne, lub soczewki fotochromowe zaciemniające się pod wpływem światła słonecznego.

Aby okulary chroniły nas przed promieniami UV muszą spełniać szereg warunków. Wybierając okulary przeciwsłoneczne, należy sprawdzić czy posiadają one odpowiedni filtr, który będzie chronił nasze oczy. Nieodpowiedni filtr w szkłach lub jego brak powodują, rozszerzenie źrenic, przez to do oka dociera większa ilość szkodliwych promieni UV, które mogą nieodwracalnie uszkodzić tkanki oka. Należy pamiętać również, aby okulary kupować jedynie u certyfikowanych sprzedawców. Okulary przeciwsłoneczne zakupione w supermarkecie czy na bazarze mogą spowodować więcej szkód niż korzyści, gdyż najczęściej nie posiadają niezbędnych filtrów UV.

Dobierając szkła przeciwsłoneczne, warto dostosować je do potrzeb oraz warunków, w jakich będą one użytkowane. Od ich przeznaczenia zależy między innymi wybór filtra, powłoki oraz rodzaju szkieł, w jakie będą wyposażone nasze okulary. Na rynku dostępne są soczewki z następującymi powłokami:

  • Powłoka antyrefleksyjna –  zapobiega zmęczeniu wzroku, widzenie jest wyraźniejsze, a szkła dłużej pozostają czyste i niezniszczone. Odpowiednie powłoki mogą również chronić nasze oczy przed promieniowaniem UV odbitym od wewnętrznej strony soczewek okularowych
  • Powłoka streetlife – stworzona specjalnie dla kierowców, redukująca, aż do 90% odblasków. Zapewniają komfort wyraźnego widzenia w ciągu dnia i po zmroku, znacząco zwiększając bezpieczeństwo jazdy.
  • Powłoka lustrzana –  chroni oko przed promieniowaniem słonecznym i blokuje promieniowanie UV. Polecana jest dla osób z wrażliwymi oczami i dla osób przebywających w warunkach wysokogórskich i pustynnych.

Obecnie na rynku możemy skorzystać w ogromnego wyboru rozwiązań chroniących przed słońcem. Zapewniają one nie tylko najwyższy stopień ochrony wzroku i wyjątkową przejrzystość, ale cechują się również rewelacyjnym wygląd. Duży wybór soczewek z filtrem posiada w swojej ofercie marka Essilor. Firma ta wykorzystując najbardziej zaawansowane technologie powłok stosowanych na soczewkach okularowych, zapewnia użytkownikowi prawdziwy komfort widzenia. Warto zapoznać się z pełną ofertę soczewek Essilor i wybrać te, które najlepiej spełnią nasze oczekiwania.

Wzrok to niezaprzeczalnie jeden z naszych najważniejszych zmysłów. Warto, więc mieć na uwadze jego dobrą kondycję oraz chronić go przed działaniem promieni ultrafioletowych przez cały rok, również w pochmurne dni.

ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
WIRTUALNA PRZYMIERZALNIA
Przymierz online okulary z Inteligentnymi Szkłami Transitions w wybranym kolorze z palety barw.
WYPRÓBUJ
Popularne
ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
Partnerzy