Czy dbasz o oczy latem? Jak zminimalizować wpływ promieniowania UV i olśnienia?
Cieplejsze sezony zachęcają nas do tego, by gdzieś wyjść, pojechać na weekend za miasto czy wybrać się na plażę. W tym czasie również planujemy wakacyjne wyjazdy. Często wybieramy morze – polski Bałtyk lub jakieś ciepłe kraje. Do podróżnych toreb trafiają wszelkie niezbędne rzeczy, również te, które na plaży się mogą przydać. Nie zapominamy o olejkach do opalania, czy kremach z filtrem, które mają chronić skórę przed promieniami UV. Czy nie jest jednak tak, że zapominamy nieco o naszych oczach? Nie myślimy o tym, że promieniowanie UV (słońce), słona woda, chlor w przyhotelowym basenie, piasek i pył, często niesiony przez wiatr, mogą negatywnie wpłynąć na nasz wzrok?
Warto też zdawać sobie sprawę z tego, że podczas słonecznego dnia do oczu wpada dużo więcej światła, niż podczas chłodniejszych sezonów. Pamiętajmy również o tym, że tafla wody może odbijać nawet 95% promieni UV. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia siatkówki i rogówki. Co więcej, w wyniku namnażania się wolnych rodników proces starzenia oka może przebiegać szybciej.
Badania przeprowadzone przez Grupę IQS dowodzą, że blisko 80% Polaków po 55. roku życia zmaga się z wadami lub chorobami oczu. Osoby ok. 40. roku życia mogą zacząć odczuwać dyskomfort z powodu prezbiopii. Do najczęstszych wad i chorób należą: krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Te problemy ze wzrokiem mogą być szczególnie odczuwalne właśnie latem. Jak w takim razie dbać o oczy podczas wakacji?
Niebezpieczne promieniowanie UV – jak zminimalizować jego wpływ na oczy?
W letnie dni staramy się unikać promieni słonecznych w trakcie południa. Wówczas słońce grzeje najmocniej i nie chcemy narażać się na poparzenia. Jednak dla oka najgorszymi godzinami są te w okolicach 9 oraz 14 – 15. To w tym czasie do oczu dociera najwięcej promieni UV, w południe oko chronione jest przez łuki brwiowe.
Promienie UV absorbowane są przez tkanki oka. Rogówka wchłania przede wszystkim promienie UVB, natomiast soczewka UVA. Cała energia przekazywana jest tkance w chwili absorpcji promieniowania. To bywa powodem uszkodzenia tkanki. Od długości fali zależny jest rodzaj uszkodzeń.
Chociaż nasze oczy są wyposażone we własne mechanizmy obronne (np. mrużenie oczu oraz zwężenie źrenicy, co ma minimalizować absorbowanie promienie UV), to pamiętajmy, że ta forma naturalnej obrony często bywa zawodna. W szczególności, gdy spędzamy na słońcu wiele godzin.
Zobacz także: Najczęstsze choroby oczu u dorosłych
Jak zadbać o wzrok latem?
Wprawdzie to podczas cieplejszych sezonów promienie UV znajdują łatwiejszą drogę do naszych oczu, to nie zapominajmy o tym, że promienie ultrafioletowe są zawsze – nawet w najbardziej pochmurne dni. W co powinniśmy się wyposażyć, by być spokojnym o nasze oczy, bez względu na pogodę? Najskuteczniejszym „orężem” będą okulary przeciwsłoneczne. Nie wystarczy jednak wybrać tego rodzaju okularów ze stojaka w hipermarkecie, tym bardziej gdzieś na targowym czy ulicznym straganie. Okulary przeciwsłoneczne będą w pełni chronić oczy wówczas, kiedy spełnią pewne warunki. Zanim je kupimy, zweryfikujmy, czy posiadają certyfikaty dowodzące, że chronią one wzrok zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Okulary powinny mieć także oznaczenie CE. To oznacza, że są one zgodne z europejskimi standardami bezpieczeństwa.
Zakup okularów przeciwsłonecznych bez certyfikatu może wyrządzić więcej szkody. Dlaczego? Nieodpowiednie, ciemne szkła rozszerzają źrenicę, co w rezultacie sprawia, że do oka wpada więcej promieni słonecznych, które mogą uszkodzić soczewkę czy siatkówkę. Zwróćmy jeszcze uwagę czy okulary mają duże szkła i ochraniają nasze oczy również z boku. W ten sposób jeszcze mocniej zabezpieczymy oczy przed promieniami UV.
Wydawałoby się, że osoby, które cierpią na krótkowzroczność czy dalekowzroczność nie mogą w pełni korzystać z okularów przeciwsłonecznych. To nieprawda! Obecnie na rynku są dostępne nowoczesne okulary przeciwsłoneczne, polaryzacyjne z korekcją (u optyka). Warto wiedzieć o tym, że okulary na słońce to nie tylko „zerówki”. Nawet jeśli mamy dużą wadę wzroku możemy zdecydować się na chroniące przed promieniami UV okulary Transitions. Najnowocześniejsza technologia umożliwia nieustanną adaptację szkieł z miliardami cząsteczek fotochromowych, które reagują na zmienne światło na zewnątrz.
Co jeść, by chronić oczy przed słońcem „od wewnątrz”?
Okulary przeciwsłoneczne są bardzo istotnym elementem ochrony oczu przed promieniami UV, jednak same okulary niekoniecznie wystarczą. Warto nasz organizm wspomóc odpowiednią dietą. Istotnym składnikiem diety jest luteina. Występuje ona w dwóch obszarach oka – w soczewce oraz siatkówce. Luteina jest czymś w rodzaju naturalnego filtra ochronnego dla siatkówki. Chroni oko przed promieniami UVA i UVB. W jakich produktach znajdziemy jej najwięcej? Zielone, żółte oraz pomarańczowe warzywa zawierają najwięcej tego składnika. Będą to:
- jarmuż,
- kapusta włoska,
- szpinak,
- natka pietruszki,
- szczypior,
- brokuły,
- cukinia,
- dynia,
- papryka.
Nie zapominajmy o nawilżaniu oczu
Bardzo istotne jest także odpowiednie nawilżenie oczu. Nie tylko upały i nadmierne słońce mogą wysuszyć oczy, ale także wyjątkowo chętnie używana klimatyzacja czy też wszelkie wentylatory. By nie doprowadzić do niepożądanych objawów wynikających z nadmiernej suchości oka, pamiętajmy o ich nawilżaniu. Zawsze miejmy ze sobą krople nawilżające. Będą one szczególnie cenne, jeśli wyruszamy w podróż samochodem czy samolotem. Wilgotność w tych środkach lokomocji może być niska właśnie ze względu na klimatyzację. Bez kropli narażamy się na podrażnienia i zaczerwienienia oczu. Warto przyjrzeć się tym kroplom, które w składzie mają kwas hialuronowy. Jest to naturalny składnik naszego organizmu i występuje m.in. w gałce ocznej. Kwas hialuronowy nawilża i skutecznie chroni przed podrażnieniami i suchością.
Pierwsza pomoc dla oczu
Latem spędzamy częściej czas na powietrzu, rozluźniamy się i czasami stajemy nieco odważniejsi. Surfujemy, pływamy, jeździmy quadami, ale potrafimy także długo leniuchować na słońcu. I dobrze. To nas pobudza i relaksuje. Jednak ryzyko nieszczęśliwych zdarzeń jest nieco większe. Czasami przypadek decyduje o tym, że padamy ofiarą jakiejś kontuzji, które nie omijają także oczu. Możemy je zaprószyć piaskiem, pyłem, do oczu mogą wpaść owady, które wywołują mało przyjemne uczucie kłucia i swędzenia, a także bólu.
W takich przypadkach udzielmy sobie pierwszej pomocy. Dobrze jest przemyć oko roztworem z soli fizjologicznej. Starajmy się nie używać w tym celu palca, możemy dodatkowo zainfekować gałkę oczną. Jeśli się to nie pomoże, pójdźmy do okulisty. Lekarz oczyści oko i zabezpieczy przed infekcjami preparatami przeciwbakteryjnymi.
Jak dbać o oczy podczas uprawiania sportów?
Podczas ciepłych dni jesteśmy aktywniejsi. Częściej pływamy czy jeździmy na rowerze. Szczególnie uważać powinniśmy podczas częstego pływania w przyhotelowych basenach, w których woda zawiera chlor. Chlor, a także sól morska wysuszają oczy, co prowadzić może do podrażnień lub zaczerwienienia. Dlatego warto wyposażyć się w okulary do pływania, które ochronią nas nie tylko przed chlorem i solą morską, ale także przed drobnoustrojami chorobotwórczymi. To one mogą być przyczyną infekcji takich jak np. bakteryjne zapalenie spojówek.
Jeśli poruszamy się częściej rowerem, to jesteśmy narażeni na wspomniane już zaprószenie. Dlatego też warto wyposażyć się w specjalne okulary do jazdy na rowerze.
Na lato czekamy, lata wypatrujemy, często nie możemy się już doczekać wymarzonych wakacji. Pamiętajmy by się odpowiednio zabezpieczyć przed różnymi kontuzjami. Jak już wiemy, kontuzje nie omijają oczu. Promienie UV i zaprószenia mogą powodować niepożądane efekty. Dbajmy nie tylko o naszą skórę, o to, by mieć proszki przeciwbólowe czy apteczkę wypełnioną plastrami i bandażami. Oczy również potrzebują opieki. Pamiętajmy o profilaktyce, miejmy ze sobą okulary z filtrem przeciwsłonecznym, a na wszelki wypadek także krople nawilżające.
Ten artykuł został napisany przez redakcję strony „Czas na Wzrok”.