Prezbiopia – na czym polega i jak leczyć starczowzroczność?
Jesteś 40+ i wciąż czujesz się młodo, ale martwią Cię coraz częstsze bóle głowy, obraz jest niewyraźny, a przy czytaniu drętwieją Ci ręce? Uspokajamy – to prezbiopia, czyli starczowzroczność, naturalny proces starzenia się oka. Badania przeprowadzone w ramach kampanii Czas Na Wzrok wykazały, że aż 94% Polaków po 40. doświadcza znacznego pogorszenia jakości widzenia! Dowiedz się, jak postępuje ten proces i jakie rozwiązania pomogą Ci w przywróceniu dawnego komfortu życia.
Co to jest prezbiopia?
Prezbiopia, czyli starczowzroczność to naturalne zjawisko związane z wiekiem, dotykające osoby po 40. roku życia. Brzmi egzotycznie, ale tak naprawdę występuje powszechnie. Prezbiopia często nazywana jest „chorobą za krótkich rąk”. Przy prezbiopii odczuwamy problemy z widzeniem na bliskie odległości. Próbujemy sobie pomóc zwiększając dystans od oglądanej rzeczy odsuwając ją od oczu – stąd ta przewrotna nazwa… Jakie są przyczyny tego zjawiska? Wraz z wiekiem zmniejsza się elastyczność soczewki, co powoduje niższą zdolność oka do akomodacji. Innymi słowy mówiąc, sprawia to po prostu, że trudniej nam skoncentrować wzrok na bliską odległość, dlatego podczas czytania obraz może być niewyraźny. Może to także oznaczać, że zmiana koncentracji wzroku z obiektów bliskich na dalsze i odwrotnie, może być utrudniona. Prezbiopia pojawia się u prawie każdej osoby powyżej 40. roku życia niezależnie od płci. Szczególnie podatne na nią są osoby, wykonujące zawody, które wymagają ciągłej koncentracji wzroku na podobną odległość. Praca przy komputerze, szycie na maszynie czy prace związane z księgowością – to zajęcia, które sprzyjają częstszemu występowaniu objawów prezbiopii.
Pierwsze objawy starczowzroczności
Pierwszą oznaką jest tzw. syndrom krótkich rąk – ponieważ trudniej jest zogniskować wzrok na bliskich obiektach, książkę lub gazetę z drobnym drukiem musimy stopniowo odsuwać coraz dalej od oczu. Podobno rekordziści potrafią czytać gazetę położoną na podłodze. Zamazany obraz liter to bardzo powszechny objaw. Dodatkowo, ciągłe wysiłki koncentrowania wzroku u wielu osób skutkują migreną. U osób po 40. roku życia chroniczne bóle głowy są najczęściej właśnie pochodną prezbiopii.
Prezbiopia – leczenie i korekcja
Starczowzroczność to powszechna przypadłość, niestety wiele osób ją bagatelizuje. Każde problemy ze wzrokiem i ostrością widzenia powinniśmy skonsultować ze specjalistą ochrony wzroku. Korekcja prezbiopii jest prosta, bezbolesna i dostępna „od ręki” dla praktycznie każdego. Osobom powyżej 40. roku życia zaleca się coroczne badanie wzroku i szybką korekcję okularową postępujących zmian. Jeśli zauważamy u siebie pogorszenie wzroku czy bóle głowy powinniśmy udać się do specjalisty – okulisty lub optometrysty, który zbada nasz wzrok i zdiagnozuje, czy nasz problem to rzeczywiście prezbiopia. Jakie okulary, soczewki lub zabiegi korygujące wybierzemy potem, zależy wyłącznie od naszego stylu życia i możliwości finansowych. Pamiętajmy, że rozwiązaniem nie są ani krople na starczowzroczność, ani żadna specjalna dieta czy suplementy.
Jeśli dotychczas nie mieliśmy problemów ze wzrokiem, pierwszym niezbędnym rozwiązaniem mogą być klasyczne okulary do bliży. Tak zwane „okulary do czytania” ułatwią wiele codziennych czynności, takich jak komunikacja sms, gra na instrumentach, gotowanie czy rozwiązywanie krzyżówek.
Znacząco zmniejszona sprężystość soczewki sprawia, że przy prezbiopii ogniskowanie wzroku na bliskich obiektach, staje się utrudnione. Wiele osób, szczególnie starszych, z wcześniejszymi wadami wzroku, decyduje się w takim przypadku na dwie pary okularów: „do czytania” i „do patrzenia”. Najwygodniejszym wyborem w takiej sytuacji są soczewki progresywne. Korekcja prezbiopii soczewkami progresywnymi zapewnia doskonałe widzenie na każdą odległość, bez potrzeby nieustannej zmiany okularów.
Działanie szkieł progresywnych opiera się na płynnej zmianie mocy w różnych partiach soczewki. Jej górna część służy do obserwowania dali, dolna – koryguje widzenie bliży, środkowa – obejmuje odległości pośrednie. Dzięki temu, prowadząc samochód, pisząc sms czy rozmawiając z kimś twarzą w twarz, nasz wzrok naturalnie kieruje się w odpowiednią część soczewki, umożliwiając ostre widzenie. Co więcej, soczewki progresywne dostępne są dla wszystkich wad wzroku i posiadają szeroki wachlarz uszlachetnień szkieł.
Alternatywą dla okularów są soczewki korekcyjne oraz zabiegi korygujące prezbiopię – chirurgiczne i laserowe. Metody operacyjne to nowa forma leczenia prezbiopii. Na przykład pacjentowi, który nie toleruje soczewek korekcyjnych można zaproponować operację wszczepienia sztucznej soczewki. Jak przy każdym zabiegu medycznym należy rozważyć możliwe komplikacje i powikłania, o których poinformuje lekarz w trakcie wizyty kwalifikacyjnej do zabiegu. Sam proces rekonwalescencji nie trwa długo. Po operacji pacjenci mogą otrzymywać kortykosteroidy, antybiotyki lub sztuczne łzy.
Prezbiopia jest zjawiskiem, którego nie potrafimy zahamować. Dlatego tak ważna jest jej prawidłowa korekcja, dzięki której możemy cieszyć się doskonałą ostrością widzenia. Odpowiednio dobrane szkła pozwalają zapomnieć o problemach z wyraźnym widzeniem i bólach głowy powodowanych przez problemy ze wzrokiem. Niezbędne są także regularne wizyty u specjalisty ochrony wzroku. Pamiętaj, badaj wzrok – raz na rok!