Czym jest prezbiopia i dlaczego jest nieunikniona?

Czy zauważasz, że od czasu do czasu oddalasz od siebie przedmiot, książkę lub telefon, by móc dostrzec treść ulotki, litery, tekst sms-a? To mogą być pierwsze objawy prezbiopii. Ale bez obaw, jest to proces fizjologiczny, który wynika z naturalnych zmian, zachodzących w naszych oczach z upływem lat. Prezbiopia dotyka każdą osobą po 40 – 45 roku życia. Wprawdzie dolegliwość (prezbiopia to nie choroba) sprawia, że możemy odczuwać dyskomfort, jednak nowoczesne technologie pozwalają na zminimalizowanie, a nawet zupełne wyeliminowanie skutków starczowzroczności.

Czym jest prezbiopia?

Prezbiopia to innymi słowy starczowzroczność. Z samej nazwy możemy się już domyślić, że dolegliwość jest wynikiem przybywających nam lat. Po 40. roku życia możemy liczyć się z tym, że znajdujące się blisko oczu litery, zdania, obrazy będą rozmazane, a patrzenie na bliskie odległości będzie powodowało dyskomfort. Prezbiopia to po prostu fizjologiczna zmiana, która pojawia i rozwija się wraz z wiekiem.

Niektórzy mylą prezbiopię w dalekowzrocznością, która również potrafi powodować problemy w bliży, ale są to zupełnie dwa inne zjawiska. Prezbiopia dotyka zarówno osoby krótkowzroczne, dalekowzroczne jak i te, które nie mają żadnej z tych wad lub mają astygmatyzm. Nie powinniśmy szczególnie obawiać się starczowzroczności. Jak już wiemy, nie jest to choroba, a jedynie naturalny i nieunikniony proces.

W obecnych czasach, które wymagają od nas skupienia się na monitorze, częstego zmieniania przedmiotów, na które patrzymy, oczy są szczególnie eksploatowane i wraz z wiekiem sukcesywnie zdolność naszego widzenia się pogarsza. Pojawiają się także częstsze bóle głowy i karku, a także zjawisko, które można określić jako „wrażenie zbyt krótkich rąk”. Co to oznacza? Potrzebujemy tak mocno oddalić od siebie obraz czy książkę, że ręce stają się zbyt krótkie, by móc zobaczyć wyraźnie.

A na czym polega sama wada starczowzroczności? W jej wyniku tracimy elastyczność soczewki. To wyraźnie zaburza mechanizm akomodacji oka, co w rezultacie osłabia ostrość widzenia w bliży. Prezbiopii nie da się uniknąć, dotyczy ona każdego z nas, ale nie oznacza to, że nie da się tego procesu odpowiednio skorygować odpowiednimi szkłami, podobnie jak krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm.

Czytaj więcej na ten temat: Prezbiopia – co to jest? 

Jakie są objawy prezbiopii?

Jeśli któregoś dnia zaczniemy odsuwać od siebie tekst w trakcie czytania to znaczy, że pojawił się pierwszy objaw prezbiopii. Nie lekceważmy tego objawu i nie zwlekajmy z wykonaniem badań w kierunku prezbiopii do momentu, w którym nasze ramiona nie wystarczą do oddalania tekstu od oczu. Najwcześniej starczowzroczność pojawia się u dalekowidzów, natomiast osoby noszące okulary z soczewkami ujemnymi mogą odczuć efekty wady nieco później.

Badania na starczowzroczność warto wykonać nawet jeszcze przed pojawieniem się objawów. Jeśli zbliżamy się do czterdziestego roku życia i pracujemy dużo przy komputerze, można profilaktycznie przejść odpowiednie badanie wzroku. Dlaczego jest to istotne? Jeśli nie zadbamy w porę o nasz wzrok, który w sposób naturalny będzie się pogarszał, możemy także odczuć inne konsekwencje – bóle głowy i karku. Te bóle wynikają często z tego, że przyjmujemy złą postawę w trakcie pracy lub czytania, by lepiej widzieć.

W jaki sposób wyeliminować dyskomfort wynikający z prezbiopii?

Jak mantrę możemy powtarzać, że od prezbiopii nie da się uciec, ale można efektywnie eliminować skutki tej wzroku dolegliwości. Przede wszystkim trzeba udać się do optyka lub optometrysty, by zbadać wzrok i stwierdzić czy nasze oczy dotknęła prezbiopia. Jeśli tak, to powinniśmy dobrać odpowiednie okulary z właściwymi szkłami.

Wprawdzie zakup odpowiednich soczewek to czasami spory wydatek, to jednak nie decydujmy się na okulary z hipermarketów czy stacji benzynowych, doraźnie będzie nam się wydawało, że widzimy lepiej, ale stosowanie tego na dłuższą metę może źle wpłynąć na nasz wzrok. By odpowiednio zadbać o oczy, powinniśmy udać się do profesjonalnego salonu optycznego.

Jeszcze do niedawna osoby, które już odczuwały efekty starczowzroczności, musiały korzystać z dwóch par okularów. Jedna para „do dali”, druga „do bliży”. Dzisiaj nie ma już takiej konieczności. Utracony komfort czytania w wyniku prezbiopii i częsta konieczność używania dwóch par okularów nie są już czymś czego nie dałoby się pokonać. Wystarczy zdecydować się na okulary progresywne.

Jest to najbardziej nowoczesne rozwiązanie, które świetnie sprawdza się przy prezbiopii. Ich największym atutem jest to, że pozwalają dobrze widzieć na każdą odległość, dzięki czemu nie ma już potrzeby posiadania dwóch par okularów. szkła okularowe łączą w rzeczywistości trzy pary soczewek – „do dali”, „do bliży” i sfery pośredniej. Takie rozwiązanie sprawia, że okulary progresywne dostosowują się do odległości, pozwalają zawsze widzieć ostro i wyraźnie.

ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
WIRTUALNA PRZYMIERZALNIA
Przymierz online okulary z Inteligentnymi Szkłami Transitions w wybranym kolorze z palety barw.
WYPRÓBUJ
Popularne
ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
Partnerzy