KRÓTKOWZROCZNOŚĆ – PRZYCZYNY, OBJAWY I KOREKCJA
Mimo że 88% Polaków nie wyobraża sobie życia bez zmysłu wzroku, to aż co 5. osoba bada wzrok raz na 5 lat lub nawet rzadziej. Są to alarmujące wyniki badania, przeprowadzonego przez SW Research w ramach kampanii „Czas na wzrok”. Jedną z najczęściej występujących wad wzroku, jest krótkowzroczność, którą można określić mianem „epidemii” wśród młodych dorosłych (18-39 lat).
Spis treści
- Na czym polega krótkowzroczność?
- Rodzaje i stopnie krótkowzroczności
- Krótkowzroczność – przyczyny
- Krótkowzroczność – objawy
- Korekcja krótkowzroczności
- Jak skorygować krótkowzroczność? Życie wśród ekranów
1. Na czym polega krótkowzroczność?
Istotą tej wady wzroku jest nieprawidłowość, polegająca na tym, że tor optyczny oka skupia obraz przed siatkówką, a nie na niej. Układ optyczny oka nie funkcjonuje odpowiednio – czyli niepoprawnie skupia promienie świetlne, które są ogniskowane przed siatkówką. Brzmi skomplikowanie, ale sprawa jest tak naprawdę bardzo prosta. Sprawia to po prostu, że krótkowidz, w celu dostrzeżenia wyraźniejszych kształtów, musi skracać odległość do oglądanego przedmiotu – na przykład, przysuwając czytaną książkę czy gazetę bliżej oczu. Osoba ze zdiagnozowaną wadą wzroku może również w tym celu mrużyć oczy – prowadzi to do zmniejszenia rozproszenia obrazu na siatkówce.
2. Rodzaje i stopnie krótkowzroczności
Ze względu na mechanizm powstawania wady, możemy ją podzielić na trzy rodzaje: osiową – kiedy oko jest zbyt wydłużone, krzywiznową – kiedy elementy oka są zbyt wypukłe oraz refrakcyjną – spowodowaną zbyt dużą mocą ośrodków optycznych oka.
Krótkowzroczność stopniuje się w zależności od zaawansowania, przy czym przyjęto jej trójstopniowy podział. Wyrażany jest w dioptriach, z ujemnym symbolem – stąd właśnie „okularnicy” tak często słyszą to słynne pytanie: „Masz minusy czy plusy?”. A chodzi tu po prostu o krótkowzroczność i dalekowzroczność. W ten sposób wyróżniamy: niską (do -3,0 dioptrii), średnią (od -4,0 do -7,0 dioptrii) oraz wysoką krótkowzroczność (powyżej -7,0 dioptrii).
Wielogodzinna praca przed monitorem komputera, codzienne korzystanie z telefonu, nieodpowiednia dieta czy po prostu niska jakość snu – wszystko to wpływa na nasz wzrok – w tym na krótkowzroczność i dalekowzroczność. Jeżeli zauważyłeś, że musisz przybliżać do siebie oglądane przedmioty, aby je lepiej widzieć lub mrużyć oczy, aby dostrzec napis
z daleka – nie lekceważ tego! Umów się na wizytę do specjalisty na badanie ostrości wzroku. Pamiętaj – możesz to zrobić nie tylko u okulisty, ale także u optyka czy optometrysty.
3. Krótkowzroczność – przyczyny
Miopia najczęściej rozpoczyna się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania (mniej więcej do 25. roku życia). Warto przy tym pamiętać, że w późniejszym wieku, krótkowzroczność ma nikłe szanse na pojawienie się, więc jeśli czujemy, że gorzej widzimy – prawdopodobnie ma na to wpływ szereg innych bodźców z naszego życia codziennego. Przyczyny postępowania tej wady mogą być związane zarówno z czynnikami genetycznymi, jak i środowiskowymi. Co zatem z naszą genetyką? Wada wzroku, jaką jest krótkowzroczność, może być dziedziczona jedno- lub wielogenowo, autosomalnie dominująco lub recesywnie; może mieć również, co ciekawe, związek z płcią.
Nie bez powodu jednak tak często słyszeliśmy w dzieciństwie, jak rodzice nam mówili: „Nie czytaj przy takim świetle, bo popsujesz sobie oczy” czy „Wzrok ci się uszkodzi od tego komputera”. Otoczenie również ma wpływ na to, jak widzimy i na przyczyny krótkowzroczności. Związane to jest między innymi z nadmiernym przeciążeniem oczu. Ważne jest, przy krótkowzroczności u dzieci, aby zwracać uwagę na najdrobniejsze szczegóły: pilnować, aby dziecko odrabiało lekcje i czytało przy dobrym oświetleniu, czy aby ograniczało czas spędzony przed komputerem, telefonem, tabletem.
To wszystko ma istotny wpływ na przyczyny krótkowzroczności. Innymi powodami postępowania miopii mogą być m.in. nadmierny skurcz akomodacji, czy – coś bardziej prozaicznego – po prostu nieodpowiednia dieta. Zatem – krótkowzroczność i jej przyczyny mogą być przez nas, chociaż w pewnym stopniu, kontrolowane.
4. Krótkowzroczność – objawy
Podstawowym objawem krótkowzroczności jest nieostre widzenie przedmiotów, znajdujących się w oddali – są one dla krótkowidza niewyraźne i rozmazane. Może to utrudniać prowadzenie pojazdów, czytanie, uprawianie sportów czy rozpoznawanie oddalonych od nas osób. Krótkowidz często podczas patrzenia w dal mruży oczy – dzięki temu obraz na siatkówce staje się mniej rozproszony, co zwiększa jego ostrość. Dodatkowo, na skutek ciągłych prób akomodacji oka, mogą pojawić się, na przykład bóle głowy.
5. Korekcja krótkowzroczności
Czy da się wyleczyć krótkowzroczność? Wada wzroku to nie koniec świata i przy odpowiedniej dawce opieki, i rozsądku, możemy spróbować albo skorygować krótkowzroczność, albo całkowicie ją wyeliminować. Miopia może być korygowana przy pomocy okularów korekcyjnych lub soczewek kontaktowych, które kierują światło bezpośrednio na siatkówkę – co pomaga w wyraźnym widzeniu osób i przedmiotów, znajdujących się w oddali. Pamiętajmy, że krótkowzroczność u dzieci może być trudniejsza do zauważenia, gdyż najmłodsi często swoje problemy ze wzrokiem po prostu ignorują. U osób dorosłych, u których wada jest ustabilizowana, leczenie krótkowzroczności może nastąpić poprzez wykonanie operacji laserowej, mającej na celu zmodyfikowanie kształtu rogówki.
6. Jak skorygować krótkowzroczność? Życie wśród ekranów.
Świat elektroniczny, w którym współcześnie żyjemy, stanowi duże wyzwanie dla naszych oczu. Czy patrząc przez cały dzień na ekran czujesz ich zmęczenie? To naturalne. Nasze oczy nie są przystosowane do świata cyfrowego – po zaledwie 20 minutach patrzenia na obiekty w bliskiej odległości słabnie nasza zdolność widzenia. Uwzględniając nowy, specyficzny styl życia, swój wzrok możesz skorygować między innymi za pomocą szkieł jednoogniskowych Eyezen.
Szkła progresywne – ułatwią ci czytanie i wykonywanie codziennych obowiązków. Głównie poleca się je osobom, zmagającym się z prezbiopią, czyli starczowzrocznością. Jeśli mamy już korekcję wady wzroku, okularowe soczewki progresywne stanowią wygodne i efektywne rozwiązanie problemów z widzeniem z bliska – bez potrzeby ciągłej zmiany okularów.
Obecnie ponad 90% osób w wieku 20-65 lat codziennie używa średnio 4 różnych urządzeń cyfrowych. Wiele z nich być może zapomina, że światło niebieskofioletowe, emitowane przez ekrany, jest w nadmiarze szkodliwe dla naszych oczu. Adaptujące się do ilości światła soczewki relaksacyjne z technologią Transitions chronią nasz wzrok przed nadmiarem światła niebieskiego zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Soczewki w pomieszczeniach pozostają bezbarwne, zaś na zewnątrz pod wpływem światła UV stają się ciemne, zabarwione na jeden z wielu kolorów. Dzięki nim możesz również między innymi korygować swoją wadę wzroku, jaką jest krótkowzroczność. Jest to rozwiązanie, które zarówno poprawia samopoczucie i komfort życia codziennego, jak i chroni zdrowie naszych oczu.