Starczowzroczność: pytania i odpowiedzi

Problemy ze wzrokiem 40+

rozwiń

1. Im jestem starsza/-y, tym częściej czuję, że słabiej widzę. Dlaczego tak się dzieje?

Starzenie się organizmu wiąże się również ze zmianami w układzie wzrokowym. Około 40. roku życia zaczynamy odczuwać pierwsze symptomy zmian zachodzących w układzie wzrokowym. Soczewka traci elastyczność, a mięśnie odpowiedzialne za zmianę jej kształtu stają się mniej sprawne. Efektem tego stanu rzeczy są problemy z wyraźnym widzeniem (zwłaszcza przedmiotów położonych blisko), zwane fachowo prezbiopią.

2. Im jestem starsza/-y, tym bardziej czuję, że moje oczy szybciej się męczą i często łzawią, dlaczego?

Z biegiem lat w oku następują zmiany w obrębie soczewki i współpracujących z nią mięśni, co powoduje, że nawet osoby obdarzone znakomitym wzrokiem zaczynają odczuwać dyskomfort. Zwiększona męczliwość oczu i ich łzawienie są pierwszymi objawami prezbiopii – przypadłości pojawiającej się zwykle po 40. roku życia.

3. Zdarza się, że nie mogę przeczytać prostego tekstu, bo rozmazuje mi się przed oczami, lub gorzej widzę wieczorami. Dlaczego tak się dzieje?

Jeśli dotyczą Cię obydwa wymienione objawy, najprawdopodobniej cierpisz na prezbiopię. Przy podejrzeniu prezbiopii zalecana jest wizyta u specjalisty: okulisty lub optometrysty (np. w salonie optycznym), który zbada wzrok i dobierze odpowiednie do Twoich potrzeb okulary.

4. Często muszę oddalać tekst od oczu, żeby zobaczyć go wyraźnie. Dlaczego tak się dzieje?

Prawdopodobnie dotknęła Cię już prezbiopia, czyli starczowzroczność. Oddalanie tekstu od oka – najpierw na niewielką, następnie na coraz większą odległość, później aż na całą długość ręki – to typowy objaw postępującej prezbiopii. Jest to spowodowane zmianami, które następują w układzie wzrokowym z wiekiem. Nie należy się tego obawiać, prawidłowo dobrane okulary progresywne w pełni uwolnią od tego problemu.

5. Czy problemy z widzeniem są nieuchronne?

Niestety tak. To naturalny, fizjologiczny proces, którego nie da się zatrzymać ani odwrócić, ani też mu zapobiec. Nawet osoby, które przez całe życie miały świetny wzrok, w pewnym momencie odczują jego pogorszenie. Problemy są przede wszystkim odczuwalne podczas czytania i wykonywania innych aktywności w bliży.

6. Czym właściwie jest prezbiopia?

Prezbiopia to przypadłość związana ze wzrokiem, pojawiająca się zwykle po 40. roku życia. Nie jest chorobą ani dysfunkcją narządu oka – to naturalny, fizjologiczny proces, którego nie można zatrzymać. Z prezbiopią mamy do czynienia wtedy, gdy zauważamy, że przez słabnący wzrok najprostsze codzienne czynności (np. czytanie, korzystanie z telefonu komórkowego, praca na komputerze) zaczynają nam sprawiać problemy. Prezbiopia objawia się trudnościami z widzeniem z bliska, szczególnie w słabym oświetleniu. Osobom z prezbiopią zaleca się noszenie okularów progresywnych, które zapewniają poprawne widzenie na wszystkie odległości jednocześnie.

7. Kogo prezbiopia dotyczy? Kto jest w grupie ryzyka?

Prezbiopia jako proces powodowany naturalnymi zmianami w oku dotyczy każdego, kto ukończył 40 lat, bez względu na posiadane wcześniej wady wzroku, płeć czy tryb życia. Najwcześniej dotyka osoby pracujące z bliskimi i pośrednimi odległościami widzenia (np. przy komputerze) oraz te, które są dalekowidzami. Osoby, które potrzebują soczewek „plusowych” do dali dużo szybciej borykają się z pierwszymi symptomami prezbiopii.

8. Czy mogę uniknąć prezbiopii?

Niestety nie. Prezbiopia to naturalna, fizjologiczna, a przez to nieunikniona przypadłość. Nie ma się czym martwić, istnieją sprawdzone rozwiązania, które dadzą nam poczucie komfortu i dobre widzenie.

9. Czy dieta lub suplementy diety pomogą poprawić wzrok?

Odpowiednia dieta i/lub suplementacja pomogą wzmocnić oczy i zadbać o ich zdrowie, ale nie poprawią wzroku ani nie zahamują zmian następujących w widzeniu wraz z wiekiem. Żadna dieta nie zastąpi też okularów.

Wizyta u specjalisty

rozwiń

1. Czuję, że gorzej widzę. Kto może mi pomóc?

Specjalistą pierwszego kontaktu w przypadku problemów ze wzrokiem jest zwykle lekarz okulista. Do niego warto udać się zwłaszcza wtedy, gdy problem pojawił się nagle lub gdy odczuwamy dolegliwości bólowe. Jeśli mamy podejrzenie, że nasz problem z widzeniem to zmiany postępujące z wiekiem (prezbiopia), równie fachowej porady udzieli nam optometrysta w zakładzie optycznym. Oprócz kompetencji diagnostycznych posiada on umiejętności stosowania właściwej korekcji wzroku, tj. doboru okularów lub szkieł kontaktowych.

2. Czy prezbiopia wymaga wizyty u lekarza?

Nie. Z podejrzeniem prezbiopii można udać się po pomoc do optometrysty pracującego w zakładzie optycznym.

3. Czy mogę zbadać wzrok w zakładzie optycznym?

Jak najbardziej. Wiele zakładów optycznych ma na wyposażeniu wysokiej klasy sprzęt diagnostyczny. Wykwalifikowany personel na podstawie kompleksowego badania wzroku jest w stanie wykryć większość wad wzroku, włącznie z poważnymi, wymagającymi zabiegów chirurgicznych.

4. Czym się różni optyk od optometrysty?

Optometrysta ma odpowiednie kwalifikacje, by zdiagnozować wadę wzroku lub problemy z widzeniem obuocznym oraz ustalić proces postępowania w związku z nią. Dobiera odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe i przedstawia najlepsze rozwiązania w celu korekcji wzroku.
Optyk rekomenduje wszelkie uszlachetnienia szkieł, mogące poprawić jakość widzenia, odpowiada za wykonanie okularów na podstawie badań wykonanych przez optometrystę lub recepty od okulisty. Naprawia też wszelkie uszkodzenia oprawek i szkieł okularowych. Optycy nierzadko posiadają dodatkowo uprawnienia optometrysty.

5. Gdzie znaleźć dobrego optyka lub optometrystę?

Aby znaleźć wykwalifikowanego i sprawdzonego optyka i/lub optometrystę, można skorzystać z tej wyszukiwarki: Znajdź specjalistę.

6. Czy jeśli optyk lub optometrysta na podstawie badania wzroku zaleci mi noszenie okularów, muszę to konsultować z lekarzem?

Nie, nie ma takiej potrzeby. Jeżeli w trakcie badania optometrycznego specjalista zauważy zmiany chorobowe, skieruje pacjenta do lekarza okulisty.

7. Jak często trzeba badać wzrok, będąc w wieku 40+?

Osoby po 40. roku życia jako wiekowo predysponowane do prezbiopii powinny badać wzrok raz do roku.

Okulary progresywne

rozwiń

1. Czy mając prezbiopię muszę nosić okulary do końca życia?

Najprawdopodobniej tak. Prezbiopii nie da się zatrzymać ani skorygować na stałe. Noszenie okularów progresywnych pomaga zachować komfort życia na poziomie sprzed prezbiopii.

2. Jakie okulary są najlepsze dla prezbiopów?

Dla prezbiopów najbardziej rekomendowanym rozwiązaniem są okulary progresywne. To najlepsze dostępne na rynku szkła, które korygują jednocześnie wszystkie problemy z widzeniem odczuwane przez prezbiopów – widzenie dali, bliży oraz odległości pośrednich. Jedna para dobrze dobranych okularów progresywnych eliminuje konieczność posługiwania się na przemian kilkoma parami tradycyjnych okularów korekcyjnych.

3. Czym są okulary progresywne?

To zaawansowane technologicznie okulary, zaprojektowane dla osób z prezbiopią. Dzięki specjalnej konstrukcji szkła progresywne korygują kilka obszarów widzenia jednocześnie. Górna część szkieł odpowiada za prawidłowe widzenie dali, dolna koryguje widzenie bliży, a środkowa – widzenie na dystanse średnie. Okulary progresywne dobiera się indywidualnie pod kątem potrzeb ich użytkownika, rodzaju oprawy, stopnia zaawansowania prezbiopii oraz ewentualnych wad wzroku. Występują w wielu odsłonach – można je wzbogacić o specjalistyczne powłoki uszlachetniające i filtry UV.

4. Czym okulary progresywne różnią się od zwykłych?

Typowe okulary jednoogniskowe zapewnią wyraźne widzenie tylko na jedną odległość: blisko lub daleko. W przypadku prezbiopów, czyli osób, które nie widzą wyraźnie z bliska, konieczne są co najmniej dwie pary okularów: do dali oraz do bliży, a często również do odległości pośrednich, do oglądania telewizji czy pracy przy komputerze. Szkła progresywne to połączenie tych wszystkich okularów - jedna para zapewnia widzenie na wszystkie odległości. Przejście między strefami widzenia na różne odległości jest w nich płynne, dlatego szkła progresywne zapewniają komfort użytkowania i brak konieczności ciągłego zmieniania okularów, a także estetycznie wyglądają.

5. Czy okulary progresywne nadają się dla sportowców, do prowadzenia samochodu itd.?

Oczywiście. Mając okulary progresywne nie musisz już stosować zamiennie żadnych innych. Jedna para okularów będzie Ci służyć w pracy, podczas czytania, oglądania telewizji, jazdy samochodem – w każdej codziennej sytuacji. Jeżeli potrzebujesz specyficznych okularów do sportu, udaj się do Optyka i opowiedz o swoich potrzebach wzrokowych. Jesteśmy przekonani, że Optyk znajdzie idealne dla Ciebie szkła progresywne.

6. Czy do szkieł progresywnych można wybrać dowolne oprawy?

Istnieje nieuzasadnione przekonanie, że okulary progresywne muszą mieć zawsze duże oprawy. W rzeczywistości personalizacja w doborze szkieł i zaawansowane technologie pozwalają na wybór niemal dowolnych opraw, zgodnie z upodobaniami użytkownika. Warto jednak poradzić się Optyka, który doradzi jaki typ opraw najbardziej pasuje do naszej wady wzroku oraz urody.

7. Czy okulary progresywne dobiera się indywidualnie, czy dla wszystkich są takie same, uniwersalne?

Okulary progresywne zawsze dobiera się indywidualnie, pod wadę wzroku, oprawę okularową, potrzeby pacjenta. Specjaliści w Salonie Optycznym zarekomendują nam najlepszą konstrukcję szkieł progresywnych dopasowaną do oczekiwań.

8. Jak często muszę wymieniać okulary progresywne?

Wszystko zależy od tempa, w jakim rozwija się u Ciebie prezbiopia. Z biegiem lat Twój wzrok stopniowo będzie się pogarszał, dlatego też co kilka lat może zachodzić konieczność wymiany okularów na nowe, mocniejsze. Statystyczny prezbiop wymienia okulary co 2-3 lata.

9. Ile kosztują okulary progresywne?

Ceny okularów progresywnych zaczynają się od kilkuset złotych. Ich ostateczna wartość zależy od rodzaju wybranych szkieł, ich materiału, wybranej oprawy oraz kosztów montażu. Pamiętajmy, że jedna para okularów progresywnych zastępuje nam dwie, a często nawet trzy pary innych, co zawsze rekompensuje poniesiony wydatek.

10. Czy wszystkie szkła progresywne są takie same?

Nie jest prawdą, ze wszystkie szkła progresywne są takie same. Współcześnie na rynku istnieje wiele konstrukcji szkieł progresywnych. Są one dostosowane do potrzeb nabywców: specyfiki wykonywanej pracy, wieku lub hobby. Okulary progresywne tworzy się według indywidualnych parametrów zamawiającego.

11. Czy okulary progresywne może mi zrefundować NFZ lub pracodawca?

Narodowy Fundusz Zdrowia dofinansowuje jedynie zakup najtańszych okularów sferycznych do dali lub bliży. Pracodawcy są zobligowani prawnie do zapewnienia okularów pracownikom korzystającym na stanowisku pracy z komputera, ale wysokość dofinansowania zależy już od polityki i budżetu firmy.

12. Czy to prawda, że okulary progresywne zniekształcają widzenie?

Nie. Wszelkie mity na ten temat wynikają z faktu, że oczy muszą się zaadaptować do szkieł progresywnych. Może się zdarzyć, że przez pierwsze dni od zakupu takich okularów będziesz mieć wrażenie, że nie widzisz przez nie idealnie.

13. Czy to prawda, że wzrok długo adaptuje się do szkieł progresywnych?

Zaawansowane technologie wykorzystane przy projektowaniu i produkcji szkieł progresywnych skracają czas przyzwyczajania się do nich do minimum. Aby wykonywanie codziennych czynności stało się przyjemnością, okulary progresywne powinny być dobrane i zamontowane zgodnie z indywidualnymi potrzebami użytkownika.

14. Jak długo trwa proces adaptacji do szkieł progresywnych?

Proces ten zależy od wielu indywidualnych czynników. Zwykle jest to okres od około kilku dni do 2-3 tygodni.

15. Noszę okulary progresywne od 2 dni i nie mogę się do nich przyzwyczaić, co robić?

Poczekać. Prawdopodobnie Twoje oczy jeszcze nie zaadaptowały się do szkieł progresywnych, ale już niedługo będziesz widzieć idealnie i nie zechcesz zamienić swoich okularów na żadne inne.

16. Co oznacza gwarancja adaptacji na szkła progresywne?

GWARANCJA ADAPTACJI Okulary progresywne są rozwiązaniem, do którego trzeba się przyzwyczaić. Twoje oczy i mózg muszą przestawić się, by w inny sposób postrzegać świat przez okulary progresywne. Wystarczy trochę cierpliwości i czasu, aby wypracować nowe nawyki wzrokowe. CZYM JEST GWARANCJA ADAPTACJI? Szkła progresywne zapewniają użytkownikom najwyższy komfort. Jednocześnie mamy świadomość, że rozwiązanie to wymaga dopasowania się do jego specyfiki. Gwarancja Adaptacji – to miesięczny okres na przyzwyczajenie się do nowych okularów progresywnych. Jeżeli w ciągu 30 dni od zakupu stwierdzisz, że szkła progresywne nie spełniają Twoich oczekiwań, masz prawo do ich wymiany na inne rozwiązanie. O szczegóły, przy zakupie szkieł progresywnych, zapytaj w swoim salonie optycznym.

O kampanii

rozwiń

1. Jaki cel ma kampania „Czas na wzrok 40+”?

Głównym celem kampanii jest popularyzacja wiedzy na temat prezbiopii oraz rozwiązań ułatwiających życie z tą przypadłością – okularów progresywnych. Nasz przekaz kierujemy do wszystkich obecnych i przyszłych prezbiopów. Chcemy zachęcić ich do regularnego badania wzroku; poinformować o miejscach, w których znajdą profesjonalną pomoc, a także nauczyć rozpoznawać u siebie objawy świadczące o prezbiopii.

2. Do kogo skierowana jest ta kampania?

Kampania skierowana jest do wszystkich osób 40+. To właśnie po 40. roku życia nasz wzrok zaczyna się pogarszać z przyczyn fizjologicznych, a zauważalne problemy z widzeniem z bliska czy akomodacją oka, zwane fachowo prezbiopią, coraz bardziej utrudniają codzienne funkcjonowanie.

3. Jakie korzyści odniosę, angażując się w kampanię?

W ramach kampanii możesz skorzystać z bezpłatnych badań ostrości wzroku (przy zakupie szkieł progresywnych), znajdując partnerski salon optyczny na terenie całej Polski. W ramach takiej wizyty otrzymasz rzetelną diagnozę stanu swojego wzroku, doradztwo w kwestii doboru okularów, a także zniżkę – na zakup okularów progresywnych.

4. Czy do udziału w kampanii „Czas na wzrok 40+” trzeba się jakoś zapisywać?

Nie, aby wziąć udział w kampanii, wystarczy zgłosić się do jednego z partnerskich zakładów optycznych z naszej listy: Znajdź specjalistę

ZNAJDŹ SPECJALISTĘ

Skorzystaj z lokalizatora i znajdź rekomendowany salon optyczny, w którym specjalista zbada Twój wzrok i wybierze najlepsze rozwiązanie dla Twoich oczu. Sprawdź, które salony oferują Pakiet 100% Satysfakcji.

LOKALIZATOR W TRAKCIE PRZYGOTOWANIA

Ładowanie

SPRAWDŹ, CO OFERUJĄ CI PARTNERZY AKCJI

ikonka Facebook ikonka Facebook