Czy znasz te twarze? Poznaj znanych i lubianych, którzy na co dzień funkcjonują z prezbiopią

Znani ludzie też noszą okulary progresywne. Dlaczego? Progresy ułatwiają życie, a dodatkowo zwalniają z konieczności posiadania przy sobie jednocześnie dwóch par okularów. Dzięki progresom nie trzeba już zmieniać okularów do czytania na okulary do dali i na odwrót. Wystarczy jedna para do widzenia na każdą odległość. Okulary progresywne poprawiają komfort widzenia i przede wszystkim są skuteczne, kiedy zmagamy się z prezbiopią.

Czytaj więcej na temat tego, czym jest prezbiopia.

Pamiętajmy o tym, by nie traktować prezbiopii jak choroby, bo nią nie jest. Dyskomfort, wynikający z faktu, że nie widzimy ostro, kiedy patrzymy na przedmioty, znajdujące się blisko, jest wynikiem naturalnych zmian, zachodzących w układzie wzrokowym wraz z wiekiem. By skutecznie przeciwstawić się starczowzroczności, wystarczy pójść za przykładem znanych z ekranów kin i telewizji osób, które już wybrały okulary progresywne.

#Danuta Stenka

Aktorka teatralna, filmowa i radiowa. Laureatka polskich nagród filmowych: „Orła”  za najlepszą główną rolę kobiecą, „Złotej Kaczki”  dla najlepszej polskiej aktorki za film „Chopin. Pragnienie miłości”  oraz kolejnego  „Orła” za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą w filmie „Katyń”.  W 2009 r. otrzymała „Grand OFF” dla najlepszej aktorki za krótkometrażowy film „Janek” w reż. Piotra J. Lewandowskiego. W jej posiadaniu jest również Nagroda Specjalna Paszport Polityki  w dziedzinie teatru za rolę wdowy Bradshaw w spektaklu „Zwycięstwo”.

Danuta Stenka od lat z powodzeniem przeciwstawia się prezbiopii. Pierwsze objawy gorszego widzenia mniejszego druku dostrzegła podczas czytania powieści w radiu, początkowo zrzucając winę na nieodpowiednie oświetlenie. Problem postępował, a rozwiązanie pojawiło się w momencie, kiedy otrzymała propozycję bycia twarzą marki okularów progresywnych. Do dzisiaj zaznacza, że okulary „doskonale podkreślają charakter osoby […], a niektóre oprawki potrafią nawet skorygować rysy twarzy”. Aktorka podkreśla także, że korzystanie z dwóch par okularów jest niekomfortowe, ponieważ „wymusza konieczność ciągłej zmiany okularów. Gdy potrzebujemy coś przeczytać, musimy ściągnąć okulary do dali i założyć te do czytania. Nie wspominając o tym, że trzeba pamiętać, aby okulary nosić ze sobą. Aby uniknąć tych i wielu innych problemów, warto wybrać szkła progresywne, które zastępują wiele par okularów”.

Czytaj także: Okulary do czytania – co musisz o nich wiedzieć i czy istnieje lepsza alternatywa?

#Krystyna Czubówna

Popularna dziennikarka telewizyjna, przez lata twarz „Panoramy”, a także lektorka wielu programów przyrodniczych, od dziecka nosiła okulary. Jak sama wspomina, nosiła je już w przedszkolu i bardzo z tego powodu cierpiała. Jednocześnie zaznacza, że dzięki okularom progresywnym, zawdzięcza poniekąd swoje powodzenie w zawodzie – stały się bardzo charakterystycznym elementem jej wizerunku. W wywiadzie, udzielonym dla pisma „Izoptyka” zauważa, że okulary dzisiaj mają zupełnie inny status niż dawniej. Dziś traktuje się je jako element stroju, biżuterię. Okulary zakłada się, by dodać sobie uroku, powagi, wzbudzić zaufanie. Wybór szkieł progresywnych argumentuje między innymi tak: „nie wyobrażam sobie sytuacji, że jestem w sklepie i wyciągam z torebki okulary do czytania, po to tylko, żeby przeczytać maleńkie literki lub…, że się poddaję i kupuję produkt “w ciemno”. Szkła progresywne rozwiązują sprawę”.

#Marzena Rogalska

Dubbingowała głos Mafaldy Hopkirk do filmu Harry Potter i Zakon Feniksa, na swoim koncie ma również  epizody w takich filmach, jak: Testosteron, Kobiety Mafii, Magda M. czy Barwy Szczęścia. W 2016 ukazała się jej debiutancka powieść „Wyprzedaż snów”. O dalszych losach głównej bohaterki Agaty Donimirskiej opowiadają dwie książki wydane w 2018: „Gra w kolory” i „Druga miłość”. Marzena Rogalska, znana i lubiana dziennikarka telewizyjna, to energiczna i zaangażowana osoba, od lat prowadząca poranny program – Pytanie na Śniadanie. Od lat zmaga się także z prezbiopią. Całym sercem wspiera ogólnopolską kampanię edukacyjną Czas Na Wzrok 40+, aktywnie propagując wiedzę o starczowzroczności.

#Maciej Orłoś

Mało kto wie, że niezwykle popularny dziennikarz Maciej Orłoś ma na swoim koncie aż trzydzieści ról, a w swoim debiucie przeobraził się w młodego Kazimierza Wielkiego. Wielką rozpoznawalność przyniosło mu prowadzenie w latach 1991 – 2016 programu informacyjnego Teleexpress. Jego wizerunek nierozerwalnie związany jest z okularami. Dzisiaj aktywnie uświadamia tych, którzy ukończyli 40. rok życia, że prezbiopia to nic strasznego i że wystarczą okulary progresywne, by nie odczuwać dyskomfortu z powodu pogorszenia wzroku w wyniku naturalnych zmian.