Świąteczny prezentownik – zatroszcz się o wzrok najbliższych

Świąteczna gorączka powoli nabiera tempa. Każdego roku wielu z nas ma ten sam dylemat – czym obdarować najbliższe osoby? Przy świątecznym stole, życząc sobie i im, by jak najdłużej cieszyli się dobrym zdrowiem i zachowali pełnię sił, dorzucamy zazwyczaj drobny upominek. Ciepły sweter i kolejna para skarpet to miłe podarunki, jednak o wiele bardziej trafionym prezentem okaże się ten, który odzwierciedli troskę o ich zdrowie i dobre samopoczucie. Co wybrać na upominek pod choinkę dla Rodziców i Dziadków?

Z prezentami dla najbliższych mamy często nie lada problem – twierdzą zazwyczaj, że mają przecież wszystko i nic im nie potrzeba. Zamiast kolejnego zestawu kosmetyków dla Mamy, swetra dla Taty lub pary ciepłych skarpet dla Babci i Dziadka, warto zastanowić się nad bardziej spersonalizowanym upominkiem.

Dla aktywnych – sport dobry na wzrok

Badania pokazują, że ludzie, którzy częściej przebywają na dworze i podejmują aktywność fizyczną, cieszą się zdecydowanie lepszym wzrokiem – jakość życia ma bowiem ogromny wpływ na jakość widzenia. Doskonałym prezentem dla aktywnych seniorów będą kijki nordic walking. Takie dynamiczne spacery poprawiają krążenie krwi – również w gałkach ocznych – i usprawniają działanie układu oddechowego. Dodatkowo, w trakcie chodu, angażowane są zarówno dolne, jak i górne partie ciała, a to zapewnia całościowy trening ciała. Alternatywą prezentu gwiazdkowego dla aktywnych seniorów będzie karnet na basen. Pływanie nie obciąża stawów ani kręgosłupa i łagodzi bóle mięśni. Zapewnia także trening ogólnorozwojowy organizmu, a przy okazji pomaga zrzucić nadprogramowe kilogramy oraz doskonałe odpręża i odstresowuje.

W trosce o spokojny sen

W trakcie snu nasze oczy nie próżnują. W ciągu dnia eksploatowane są na różne sposoby: praca przed komputerem przy sztucznym oświetleniu, zanieczyszczone powietrze, wpatrywanie się w ekran tabletu lub telefonu, klimatyzowane pomieszczenia. itd. Oczy narażone są na działanie wielu szkodliwych czynników, dlatego też w nocy powinniśmy dać im odpocząć. Aby sen był spokojny i niezakłócony, na prezent bliskiej osobie warto wybrać profilowaną, ergonomiczną poduszkę – pozycja podczas snu jest niezwykle istotna. Kształt takiej poduszki doskonale dostosowuje się do ciała, ułatwia przyjęcie prawidłowej pozycji podczas snu, a dodatkowo niweluje bóle karku i pleców.

Zamiast kolejnego swetra – wizyta w salonie optycznym

Zapewne zauważyliście nie raz, jak Wasi Rodzice czy Dziadkowie, próbując coś przeczytać, odsuwają tekst od oczu. Uskarżają się na rozmazany obraz, prawda? Okazuje się, że aż 86%[1] osób po 40. przyznaje się do problemów ze wzrokiem. Z wiekiem nasze oczy, podobnie jak pozostałe organy, starzeją się bezpowrotnie. Zjawisko to nazywamy prezbiopią[2]. To zupełnie naturalny, fizjologiczny proces, któremu w prosty sposób można zaradzić, dobierając szkła progresywne. To soczewki, które zapewniają wyraźne widzenie dali, bliży i odległości pośrednich – takie praktyczne 3w1, bez konieczności noszenia dwóch lub więcej par okularów. Warto odpowiednio wcześnie wyręczyć najbliższych i zadbać o to, by nie odczuwali już dyskomfortu, związanego ze słabszym widzeniem. W tej sytuacji trafionym pomysłem na gwiazdkowy prezent dla Mamy, Taty, Babci lub Dziadka, będzie voucher na wizytę w salonie optycznym na badanie wzroku lub – jeśli badanie mają już za sobą – voucher na zakup soczewek progresywnych i opraw okularowych. W salonie optycznym specjalista – okulista lub optometrysta dokonuje precyzyjnych, indywidualnych pomiarów i na ich podstawie dobiera szkła, a optyk dopasowuje do nich oprawy.

Pamiętajmy, że najlepszym sposobem na wybór prezentów dla najbliższych jest obserwowanie ich i wsłuchanie się w to, co próbują nam czasem przekazać między wierszami. Wówczas każdy, podarowany z troską o ich zdrowie prezent, wywoła szczery uśmiech i sprawi, że zrobi im się o wiele cieplej na duszy.

[1] Źródło cytowanych danych statystycznych: badanie opinii, postaw, zwyczajów i wiedzy na temat dbania o wzrok, przeprowadzone na zlecenie Grupy Essilor przez PBS Sp. z o.o. w styczniu 2018 r, na reprezentatywnej grupie Polaków n=602 w wieku 40-55 lat.

[2] Informacje na temat prezbiopii i kampanii Czas Na Wzrok 40+ znajdziesz na stronie www.czasnawzrok.pl.