Jak zapobiec „efektowi mgły” na okularach, kiedy mamy obowiązek zakrywania ust i nosa?

To pytanie nurtujące w szczególności osoby, które na co dzień noszą okulary. W sytuacji, kiedy wielu specjalistów z branży optycznej nie rekomenduje stosowania soczewek kontaktowych problem wydaje się bardzo istotny. Jak możemy temu zaradzić?

Od kilku dni mamy obowiązek zakrywania nosa i ust. Jednym z rozwiązań jest stosowanie maseczek ochronnych. Niemniej jednak osoby noszące okulary napotykają pewien problem – na szkłach pojawia się mgła! Przez co możemy odczuwać dyskomfort, a niekiedy nawet rozdrażnienie. Jak temu zapobiec? Od kilku tygodni w ramach kampanii „Czas na wzrok bez ograniczeń” prowadzona jest ogólnopolska akcja edukacyjna #PolskawOkularach, która propaguje stosowanie maseczek przy jednoczesnym noszeniu okularów. Wychodząc naprzeciw nowo powstałej potrzebie optometryści z Grupy Essilor podpowiadają, jak poradzić sobie z tym problemem.

Dlaczego parują nam okulary?

Mamy tu do czynienia z prostym zjawiskiem fizycznym. Zakrywając oczy i nos wydychamy ciepłe i wilgotne powietrze, które spotyka się z zimnym szkłem okularowym. Różnica temperatur przyczynia się do skroplenia wody. W ten sposób powstaje swoista „mgła” na naszych szkłach okularowych, która może uniemożliwić nam codzienne funkcjonowanie, jak  prowadzenie samochodu, czy robienie zakupów. Nie ma jednego idealnego sposobu, który pomógłby nam rozwiązać ten problem. Mniejszy dyskomfort w tej sytuacji mogą odczuwać osoby, których szkła wyposażone są w specjalną powłokę antyrefleksyjną, która minimalizuje efekt parowania. Jednakże jej efektywność zależy od jakości tejże powłoki – mówi Piotr Janaś, optyk i optometrysta, Business Development Manager w JZO S.A.

Jakie inne sposoby mogą zapobiec parowaniu okularów?

  1. Ostatnio bardzo popularny stał się film na Tik Toku autorstwa chińskiego lekarza dr Haranga, który proponuje, aby do maseczki włożyć zwykłą zrolowaną chusteczkę higieniczną w okolice nosa. Dzięki temu ściślej przylega do niego, a więc mniej wydychanego powietrza znajduje swoje ujście w górnej części maski. W ten sposób chusteczka absorbuje parę.
  2. Maseczka „szyta na miarę”. Kolejnym rozwiązaniem, które może zapobiec parowaniu okularów jest właśnie idealne dopasowanie maseczki do twarzy. Najlepiej wybrać taką, która będzie wyposażona w metalowy – usztywniający element wzdłuż długości maseczki. Odpowiednie dopasowanie do nosa i twarzy ograniczy nam ilość powietrza cyrkulującego właśnie między nosem a okularami.
  3. Domowe sposoby. Często w takich sytuacjach próbujemy radzić sobie wykorzystując „domowe sposoby”. Jednym z nich jest wymycie szkieł płynem do naczyń. Należy jednak podkreślić, że to rozwiązanie ma krótkotrwały charakter i nie zawsze przyniesie zadowalający efekt. Zalecane jest również stosowanie płynów, których skład nie zawiera specjalnych substancji czyszczących, czy ściernych, które mogłyby uszkodzić powierzchnię szkieł okularowych. Z wielu źródeł dowiemy się, że jednym ze sposobów przeciwdziałających parowaniu szkieł okularowych jest przetarcie mydłem lub wyczyszczenie ich płynem do mycia luster. Skład takich środków bywa różny. Nigdy nie mamy pewności, że stosując je, nie uszkodzimy powierzchni szkieł okularowych np. powłoki antyrefleksyjnej. W tym wypadku należy zachować szczególną ostrożność, a nawet zaprzestać takich praktyk. Z kolei mydło może pozostawić białe ślady, które będę przeszkadzały nam w ich użytkowaniu – podsumowuje Piotr Janaś, optyk i optometrysta, Business Development Manager w JZO S.A.
  4. Profesjonalne środki – płyny przeciw parowaniu. To jedna z najskuteczniejszych metod zapobiegających parowaniu szkieł okularowych. Ponadto ma wielofunkcyjne zastosowanie.

 

ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
WIRTUALNA PRZYMIERZALNIA
Przymierz online okulary z Inteligentnymi Szkłami Transitions w wybranym kolorze z palety barw.
WYPRÓBUJ
Popularne
ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
Partnerzy