Jak prawidłowo dbać o okulary?

czyszczenie okularów

Okulary to element mody, stylu bycia i wyrażania siebie. Wiele osób poprzez okulary podkreśla swój styl, ale też wiele osób najzwyczajniej nie może korzystać z soczewek i tradycyjne okulary stają się jedynym wyborem. A o te trzeba dbać, by spełniały swoją funkcję jako element designu, ale przede wszystkim dawały nam możliwość dobrego widzenia i służyły przez długi czas. Jak to robić? Jak dbać o okulary niezależnie od tego, czy są to progresy, czy okulary korekcyjne przeciwsłoneczne?

Czego nie używać do czyszczenia szkieł?

Zabiegani, często wykonując tę czynność mechanicznie, wycieramy zabrudzone szkła okularów chusteczką higieniczną lub częścią garderoby. To nie jest dobry pomysł. Zarówno chusteczki, jak i ubrania pozostawiają na powierzchni szkieł drobiny kurzu, które mogą być przyczyną powstania mikrozadrapań. To bezpośrednio przekłada się na pogorszenie jakości szkieł i w rezultacie okulary nie służą nam w optymalny sposób. W żaden sposób nie da się już powstałych rys usunąć, a to one powodują, że światło się rozprasza i widzimy mniej wyraźnie. Ostatecznie trzeba zdecydować się na zakup kolejnej pary okularów.

Oto, czego jeszcze nie powinniśmy robić:

  • nie należy myć okularów pod gorącą wodą, która może zniekształcić oprawki,
  • nie wolno czyścić okularów środkami, w których składzie jest amoniak, np. płyn do mycia okien czy luster, może zmyć powłokę antystatyczną,
  • dobrą praktyką jest unikanie czyszczenia okularów na sucho,
  • starajmy się nie używać zbyt dużo siły do wycierania szkieł, to może zniszczyć soczewki i oprawki,
  • nie wkładajmy okularów do kieszeni, torebek, plecaków bez etui i nie odkładajmy ich soczewkami do dołu,
  • nie zostawiajmy okularów na desce rozdzielczej lub na włączonych kaloryferach, to może doprowadzić do ich deformacji.

Zobacz także: Czy dbasz o oczy latem? Jak zminimalizować wpływ promieniowania UV i olśnienia?

Jak szybko czyścić okulary?

Do szybkiego czyszczenia może posłużyć chusteczka z mikrofibry, jednak ta niekoniecznie się sprawdzi, jeśli do usunięcia mamy tłuste ślady. Dodatkowo musimy uważać, aby na soczewkach nie było żadnych „ostrych paprochów”, które mogłyby uszkodzić powierzchnię soczewki podczas czyszczenia mechanicznego.

Dokładne czyszczenie okularów jest niezbędne – dlaczego?

Okulary nosimy przez cały dzień, odkładamy je w różnych miejscach, dotykamy dłońmi w różnych okolicznościach. Ich dokładna pielęgnacja jest konieczna. Najlepszym sposobem jest mycie okularów pod bieżącą, letnią wodą. Możemy użyć też płynu do mycia naczyń lub mydła o neutralnym pH. Najpierw nałóżmy płyn na całe okulary, a potem dokładnie spłuczmy je pod bieżącą wodą.

Drugim, równie dobrym, sposobem dokładnego mycia całych okularów, jest użycie specjalnego sprayu oraz chusteczki z mikrofibry. Ważne, byśmy pamiętali, że spray lepiej będzie nałożyć na chusteczkę. Wynika to z tego, że wprowadzony sprayem płyn w otwory soczewek lub do śrubek może źle wpłynąć na same okulary. Zatem nałóżmy spray na chusteczki, wytrzyjmy nimi całe okulary i osuszmy dokładnie ściereczką z mikrofibry.

Warto nieco częściej czyścić zauszniki oraz noski. To te elementy okularów najmocniej przylegają do skóry i najszybciej ulegają zabrudzeniu. Czyśćmy je więc ze względów higienicznych, a noszenie okularów będzie bardziej komfortowe, okulary nie będą się zsuwać i będą się lepiej dopasowywać.

Zobacz także: Jak zachować dobry wzrok na długo? Proste zasady

Czy warto czyścić okulary ultradźwiękami?

Czyszczenie ultradźwiękami daje pewność, że okulary będą świetnie wyczyszczone bez ryzyka jakiegokolwiek uszkodzenia mechanicznego. W ten sposób możemy wyczyścić okulary zarówno w salonie, jak i w domu, jeśli tylko zaopatrzymy się w specjalne urządzenie. Ten sposób czyszczenia jest jednocześnie bardzo delikatny, ale i niezwykle skuteczny. Należy tylko pamiętać, by w urządzeniu wymieniać regularnie wodę.

W jaki sposób przechowywać okulary?

Odpowiednie dbanie o okulary nie ogranicza się do ich dokładnego czyszczenia. Istotna jest także profilaktyka, czyli właściwe ich przechowywanie tak, by ograniczyć ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Zawsze miejmy przy sobie twarde etui, w którym możemy bezpiecznie przechować okulary, kiedy ich nie nosimy lub wkładamy do plecaka czy torby. Kładźmy okulary soczewkami do góry i nie wystawiajmy ich na wysokie temperatury, które mogą uszkodzić nawet najtrwalsze soczewki i oprawy.

ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
WIRTUALNA PRZYMIERZALNIA
Przymierz online okulary z Inteligentnymi Szkłami Transitions w wybranym kolorze z palety barw.
WYPRÓBUJ
Popularne
ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
Partnerzy