Jak zachować dobry wzrok na długo? Proste zasady

jak dbać o wzrok

Intensywna praca przy komputerze, stale zmieniające się barwy, nasycenie kolorów, oglądanie filmów z teledyskowym montażem, jazda samochodem po zmroku, czytanie w źle oświetlonym pomieszczeniu, długie przebywanie na słońcu – to wszystko może męczyć. Najmocniej odczują to oczy, które pracują bez przerwy przez kilkanaście godzin. Zwróćmy też uwagę na to, że oczy nie lubią kurzu, pyłu ani klimatyzacji. Stres, blask słońca i zła dieta też mają negatywny wpływ na wzrok. Wystarczy nawet lekko nadwyrężyć oczy, by odczuć pieczenie, łzawienie czy zaczerwienienie, a nawet zaburzenie widzenia.

W jaki sposób powinniśmy zadbać o nasz wzrok, by służył jak najdłużej? Jak dać odetchnąć oczom od nieustającej pracy? 

Jak dbać o wzrok, pracując przy komputerze lub oglądając telewizję? 

Zasady, którymi powinniśmy się kierować podczas pracy przy komputerze, dotyczą także oglądania telewizji. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o to, by w pomieszczeniu, w którym pracujemy lub odpoczywamy przed telewizorem, było odpowiednie światło. Jeśli wnętrze będzie zaciemnione, wówczas jasny ekran monitora lub telewizora będzie zbytnio kontrastował z tłem, co zmęczy wzrok. Oczy w takich warunkach są skupione na ekranie co wymusza ciągłą akomodację.

Pamiętajmy także o tym, by ekran monitora znajdował się w odpowiedniej odległości od oczu. Najlepiej, jeśli będzie to ok. 50-70 cm.

Pracując przy komputerze, powinniśmy też co jakiś czas zamknąć oczy na 5 sekund. W ten sposób lepiej je nawilżymy. Dobrą praktyką jest także odrywanie wzroku od monitora co 20 minut i spojrzenie na przedmioty znajdujące się nieco dalej (około 20 m), to pozwala łagodzić napięcie akomodacyjne. Już 20 sekund patrzenia na przedmiot, który jest od nas oddalony zmniejsza napięcie w oczach. Każde dwie godziny pracy przy komputerze warto przerwać na kilkanaście minut. W trakcie takiej przerwy mrugajmy przez chwilę nieco intensywniej i popatrzmy na zieleń.

Być może nie zdajemy sobie sprawy z jeszcze jednego zagrożenia, na które jesteśmy narażeni, pracując z komputerem. Będąc w jego towarzystwie, dodatnie naładowanie ekranu (tzw. promieniowanie elektrostatyczne) powoduje, że twarz przyciąga naładowane cząsteczki kurzu tak skutecznie, jak ekran. Konsekwencje są takie, że gorzej oddychamy i gorzej widzimy. Co więcej, kurz może powodować alergie i podrażnienia skóry. Możemy przeciwstawić się temu zjawisku, instalując specjalne filtry ekranowe, jonizatory, a także dbając o wentylację.

Warto też wiedzieć, że wprawdzie pewien zakres światła niebieskiego (światło niebieskoturkusowe) jest korzystny dla zdrowia (reguluje zegar biologiczny), to światło niebieskofioletowe w nadmiarze jest bardzo szkodliwe dla oczu. Jest jednym z elementów ryzyka zachorowania na zwyrodnienie plamki, które wiąże się z wiekiem (AMD). Wynika to z tego, że takie światło dociera do głębszych struktur oka (centralnej części siatkówki, czyli plamki). Taki rodzaj światła emitowany jest przez wszystkie ekrany LED-owe oraz przez świetlówki.

Wpływ dymu tytoniowego na wzrok

Wprawdzie wiele osób zdaje sobie sprawę, że palenie papierosów znacznie zwiększa ryzyko pojawienia się chorób nowotworowych i naczyniowo-sercowych, a jednak czy ktokolwiek wie, że te same papierosy mają także negatywny wpływ na wzrok? Okazuje się, że osoby palące narażają swoje oczy na zwyrodnienie plamki żółtej o wiele bardziej, niż osoby niepalące. Także zaćma oraz zapalenie naczyniowe oka mogą występować częściej u palaczy.

Warto wiedzieć, że na tzw. palenie bierne oczy również źle reagują. Dym z papierosa jest bardzo szkodliwy dla oczu. Zatem unikajmy miejsc, w których jest wysokie stężenie dymu tytoniowego. Tak samo szkodliwe są także smog, chlor i środki chemiczne w kosmetykach.

Dobór oświetlenia – jakie światło jest najzdrowsze dla oczu?

Oczy najlepiej czują się w towarzystwie naturalnego światła. W naszej strefie klimatycznej nie mamy go pod dostatkiem, zatem jesienią oraz zimą korzystamy ze światła sztucznego. By zapewnić jak najlepsze warunki oczom, zadbajmy o to, by sztuczne światło nie było za ostre, intensywne ani zbyt słabe. Dobór oświetlenia powinien być podyktowany rodzajem pomieszczenia, czy też wykonywanych prac. Podczas czytania, pracy przy biurku czy w trakcie przygotowywania posiłków powinniśmy mieć oświetlenie skierowane na płaszczyznę roboczą. Światło rozproszone sprawdzi się np. podczas oglądania telewizji.

Ochrona oczu przed słońcem 

Promieni słonecznych wypatrujemy czasami przez trwające w nieskończoność zimowe miesiące, jednak powinniśmy nieco gasić entuzjazm, kiedy się już pojawią. Dlaczego? Wraz z pojawieniem się letnich, ciepłych częściej wystawiamy się na promienie UV. Powodują one powstawanie wolnych rodników, które szkodzą nie tylko skórze, ale także i oczom. W takich okresach powinniśmy wyposażyć się w bezpieczne okulary przeciwsłoneczne z filtrem. Tak samo, jak okulary do codziennego użytku, te także nie powinny być kupowane przypadkowo. 

Zobacz także: Jak chronić wzrok latem? Cenne wskazówki

Dieta korzystna dla wzroku

Dla dobrej kondycji naszego wzroku kluczowe znaczenie odgrywa właściwa dieta. Jakie produkty powinniśmy dostarczać organizmowi? Przede wszystkim te bogate w karotenoidy. Będą to zielone oraz pomarańczowe warzywa, jak również owoce, które zawierają witaminę A zapobiegającą kurzej ślepocie, witaminę C, a także luteinę i zeaksantynę. To te elementy uczestniczą w absorpcji światła oraz wiążą rolne rodniki.

Więcej o różnych dietach możesz przeczytać na stronie https://wiecznienadiecie.pl/.

Co zrobić, jeśli pojawi się prezbiopia?

Jednym z problemów, który może dotknąć nasz wzrok, jest prezbiopia, czyli starczowzroczność, która pojawia się przeważnie w okolicach 40. roku życia. Sprawia, że przedmioty znajdujące się blisko nas stają się niewyraźne, nieco zamazane. Nie jest to choroba, jednak prezbiopii się nie pozbędziemy. Możemy z nią jedynie skutecznie sobie radzić. Najlepszym rozwiązaniem będzie stosowanie okularów progresywnych, które pozwolą nam widzieć wyraźnie i ostro odległości bliskie, pośrednie i dalekie.

Dlaczego przed zakupem okularów warto odwiedzić okulistę?

Choć wielu z nas dostrzega potrzebę noszenia okularów, to często decyduje się na pójście drogą na skróty, czyli kupienie okularów w aptece lub – co gorsza – na targowych straganach. Tak łatwiej, taniej i szybciej. To prawda, tylko tak samo łatwo, tanio i szybko doprowadzimy nasz wzrok do coraz gorszej kondycji. Profesjonalny dobór szkieł jest bardzo ważny i powinien być skonsultowany z optykiem. By sobie pomóc, dobierzmy okulary wspólnie ze specjalistą, który np. doradzi, czy warto już zdecydować się na okulary progresywne. Natomiast u optyka lub optometrysty dowiemy się dokładnie, czy mamy jakiś problem z oczami. Może się okazać, że nasze oczy cierpią na jakąś chorobę lub pojawiła się już prezbiopia.

ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
WIRTUALNA PRZYMIERZALNIA
Przymierz online okulary z Inteligentnymi Szkłami Transitions w wybranym kolorze z palety barw.
WYPRÓBUJ
Popularne
ZNAJDŹ EKSPERTA MAKSYMALNEJ OCHRONY WZROKU
Znajdź najbliższy salon optyczny w Twojej okolicy.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
Partnerzy